20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieja dla Francji?

Ocena: 5
580

Paryż, 15 kwietnia. Pierwszy alarm: godz. 18.20. Zdumienie i niedowierzanie. Turyści przystają na chwilę i zaraz odchodza, komentując ogólnikowo. Niektórzy paryżanie jeszcze niczego nie zauważyli, wpatrzeni w telefony komórkowe pielęgnują obojętność. A płonie katedra Notre-Dame!

Fot. wikipedia / Domena publiczna / Link

Mistrz z Saint Giles, Chrzest ChlodwigaNational Gallery of Art, Washington 

Płomienie objęły już dach katedry i wkrótce otoczą wieże. W akcji gaśniczej bierze udział ponad czterystu strażaków. Dach katedry doszczętnie ulega sile ognia, zawala się dziewiętnastowieczna sygnaturka. Częściowo zniszczone są również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej.


 

Blask krzyża

Kiedy strażacy weszli do wnętrza, wśród kłębów dymu ujrzeli prawie nietknięty ołtarz. Szczególnie przejmujący był widok złotego krzyża, od którego światło odbijało się niezwykłym wręcz blaskiem. Tak, krzyż ocalał – katolicy i paryscy, i z francuskiej prowincji przypisują temu fenomenowi znaczenie symboliczne. Cała konstrukcja budynku wydaje się na szczęście nienaruszona.. Podobnie jak jeden z najpiękniejszych witraży, datowany na 1260 r. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Kłęby dymu ulatują w niebo, a pod katedrą spotykają się wierni – nie tylko paryżanie, ale przybyli z Normandii, Burgundii, Owernii i Bretanii, mieszkańcy miasteczek i wsi. Pod katedrą siedzą kanadyjscy turyści – rozdają przechodniom butelki z wodą. Kiedy jechali przez Wandeę, a zawodził GPS, na głuchej prowincji wandejscy samarytanie ugościli ich obiadem – teraz Kanadyjczycy chcą wesprzeć modlących się tutaj. Dziś, po pożarze, żar leje się z nieba – może to już ten czas, może tak się zaczyna Apokalipsa?

– Już się zaczęła! To był ten francuski maj ‘68: woodstockowa wolność i manifest licznych gwiazd kultury, filmu i literatury, które przyznały się publicznie do – również licznych – aborcji. I były z tego dumne – mówi starsza pani, znana w pobliskiej Dzielnicy Łacińskiej jako Corinne. Ponoć znała Sartre’a i Simone de Beauvoir. Od czasu pożaru codziennie siada u stóp katedry, zaciskając wypielęgnowane dłonie na drewnianym różańcu: – To kara, a Paryż to Sodoma i Gomora. Modlę się nie tylko za uratowanie katedry, ale i za nawrócenie grzeszników – deklaruje.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -