22 lutego
sobota
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nabożeństwa ekumeniczne w kościołach Gniezna

Ocena: 0
1001

W sześciu kościołach Gniezna oraz w pobliskiej parafii w Modliszewku odbyły się nabożeństwa ekumeniczne z udziałem duchownych z Kościołów obecnych na X Zjeździe Gnieźnieńskim.

2016-03-12 21:06
bgk / Gniezno (KAI), mz

Od samego początku nowożytne Zjazdy Gnieźnieńskiej mają charakter ekumeniczny, a obradom i dyskusjom towarzyszy modlitwa. Wczoraj, w katedrze gnieźnieńskiej, uczestnicy trzydniowego spotkania pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i z towarzyszeniem duchownych różnych tradycji chrześcijańskich wspólnie wyznali wiarę i dokonali obrzędu obmycia rąk i twarzy na znak zanurzenia w Chrystusie.

Dziś nabożeństwa ekumeniczne odbyły się w kościołach Gniezna i w pobliskiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Wspólnej modlitwie przewodniczył duszpasterz wspólnoty, a homilię głosił zaproszony kapłan lub pastor. W modlitwę włączyły się Kościoły: Polsko-Katolicki, Ewangelicko-Metodystyczny, Starokatolicki Mariawitów, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Prawosławny i Kościół Chrześcijan Baptystów.

– Ten wymiar nabożeństw ekumenicznych ma szczególną wartość, przybliża bowiem i wskazuje nam wszystkim na odpowiedzialność za wypełnienie słów modlitwy Pana Jezusa: "Aby stanowili jedno" – mówi ks. Rafał Białek z referatu ekumenicznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jak dodaje, wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby tę jedność czynić.

– Mamy ją czynić w naszych domach, w naszych wspólnotach, ale też pomiędzy wspólnotami. Uczy nas to odrzucania wrogości, uprzedzeń i otwierania serca na naszych braci i siostry z innych wspólnot. Te małe gesty i spotkania sprawiają, że o wiele bliżej nam do siebie – przyznaje ks. Białek.

Nabożeństwa odbyły się zarówno w kościołach śródmieścia, jak i na gnieźnieńskich osiedlach. W Modliszewku modlitwie towarzyszył koncert.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Dziś w Kościele: sobota, VI tydzień zwykły, Święto katedry św. Piotra Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1P 5,1-4; Ps 23,1-6; Mt 16,13-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -