27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Trzech Króli

Ocena: 0
746

Rekordowa liczba ok. 1,3 mln osób uczestniczyła w tym roku w Orszakach Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce.

fot. PAP/Mateusz Marek

Orszaki przeszły też w 18 miejscowościach za granicą. Były to m.in.: Kibeho w Rwandzie, Burhyni w Kongu, Żytomierz i Kamieniec Podolski na Ukrainie, Monachium, Lissieux we Francji, Bukareszt, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londyn, Szödliget na Węgrzech, Chicago, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusaka w Zambii, Santa Clara na Kubie, Mbaikoro w Czadzie, Yumbe w Ugandzie.

Stołeczny Orszak z Placu Zamkowego na plac Piłsudskiego poprowadził kard. Kazimierz Nycz, a na trasie, na wysokości Pałacu Prezydenckiego, dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przy stajence prezydent dziękował organizatorom i wolontariuszom oraz wyraził nadzieję, że fala Orszaków będzie się rozlewała na kolejne polskie miasta i miejscowości na świecie, tak aby za rok było ich tysiąc. Metropolita warszawski zaprosił wszystkich na czerwcową beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. – On swoim życiem pokazywał, że Kościół jest dla wszystkich, tak jak nasz Orszak jest dla wszystkich. Potrzeba nam dzisiaj takiego błogosławionego – podkreślił.

Ponad 2 tys. osób wzięły udział w Orszaku Trzech Króli na warszawskiej Białołęce. Zainaugurowała go Msza Święta w kościele św. Łukasza Ewangelisty, której przewodniczył bp Romuald Kamiński. Zachęcał, by za przykładem mędrców zawierzyć Bogu. – W przeciwnym razie nasze problemy będą nas przerastać i przygniatać. Będzie opanowywał nas lęk, niczym ten, którego doświadczył Herod, i doskonale wiemy, czym to się skończyło – ostrzegał.

W Gnieźnie uczestników Orszaku z abp. Wojciechem Polakiem witał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Na Rynku młodzież wystawiła inscenizację aktu zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez kard. Wyszyńskiego. Wcześniej abp Pennacchio odprawił w katedrze gnieźnieńskiej Mszę Świętą, dziękując za dar posługi biskupiej otrzymanej przed 21 laty z rąk św. Jana Pawła II.

W diecezji włocławskiej Orszaki przeszły ulicami parafii w Zduńskiej Woli, Kruszynie, Kole, Koninie, Malanowie, Licheniu, Lipnie i Galewie. We Włocławku poprowadził go bp Wiesław Mering, który wcześniej przewodniczył Eucharystii i dziękując za świadectwo wiary, zachęcał zgromadzonych: – Obudźmy w sobie wiarę i miłość do Jezusa. Bądźmy chrześcijanami, którzy wiedzą, co ich religia mówi, co obiecuje i do czego wzywa.

Krakowski Orszak spod katedry wawelskiej poprzedziła Eucharystia, którą zapowiedział dzwon Zygmunt, a której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. – Światło, które ujrzeli mędrcy ze Wschodu, zaprowadziło ich do Światłości świata, Jezusa Chrystusa, Króla, Bożego Syna, Odkupiciela człowieka. On kształtuje naszą codzienność i wzywa nas, byśmy, jak mędrcy powrocie do ojczyzny, byli źródłami światła dla świata, który żyje w ciemnościach – mówił.

W Poznaniu w barwnym pochodzie uczestniczył bp Szymon Sułkowski. Obok trzech królów składających hołd był też św. Marcin na białym koniu. Orszakowi towarzyszyła kwesta na Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień w Wierzenicy prowadzony przez Caritas oraz na Dom Dziennego Pobytu „Dzieci Betlejem” dla sierot i półsierot w Kitwe w Zambii, który prowadzi edukację i dożywia ok. dwustu dzieci.

W wielu miastach patronami Orszaku byli prezydenci i burmistrzowie oraz marszałkowie województw i starostowie, z których liczni uczestniczyli w Orszakach. W inicjatywę włączyły się również organizacje społeczne i harcerskie. W 56 miejscowościach w Polsce odbyła się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. W ubiegłym roku dzięki tej akcji zebrano 38 tys. Uczestników Orszaków Trzech Króli dzień wcześniej pozdrowił podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter