22 kwietnia
czwartek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na pomoc rodzinie

Ocena: 0
486

Parafia NMP Matki Kościoła w Warszawie żyje duchem odnowy neokatechumenalnej, co przejawia się także w wystroju świątyni. W domu parafialnym powstał niedawno wyjątkowy projekt „Pogotowie dla Rodziny”.

fot. Patryk Lubryczyński

Prezbiterium i ołtarz główny

Parafię zamieszkuje około 20 tys. mieszkańców, działa w niej imponująca liczba 27 parafialnych grup Drogi Neokatechumenalnej. – Raz w roku osoby z neokatechumenatu głoszą otwarte katechezy dla dorosłych i młodzieży. – Opieramy nauki na trzech elementach: Słowie Bożym, wprowadzeniu w liturgię oraz wspólnocie. Ludzie przychodzą na katechezy często po osobistych zaproszeniach – opowiada proboszcz ks. Jan Zieliński.

Marek Kalbarczyk z grupy neokatechumenalnej podkreśla, że osoby z neokatechumenatu aktywnie włączają się w życie parafialne. – Od sześciu lat prowadzimy m.in. „Postcresima”, z włoskiego „po bierzmowaniu”. Inicjatywa polega na formacyjnym towarzyszeniu młodym ludziom po przyjęciu sakramentu bierzmowania do osiągnięcia pełnoletności. Spotkania są prowadzone przez małżeństwa z Drogi w grupach ośmioosobowych, odbywają się raz w tygodniu przez cały rok oprócz okresu wakacyjnego – wyjaśnia Marek Kalbarczyk. Dla młodych, zwłaszcza rozeznających powołanie, przygotowywane są także skrutacje Pisma Świętego. Jest to czas modlitwy Biblią z dzieleniem się owocami medytacji.

Ks. Zieliński podkreśla, że pierwsze grupy neokatechumenalne powstały około czterdziestu lat temu, jeszcze przed zbudowaniem kościoła, i zostały przyjęte w salach katechetycznych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących przy parku Królikarnia. – Parafia ma nie tylko duszpasterstwo sakramentalne, ale także duszpasterstwo misyjne, skierowane do ludzi obojętnych religijnie i niewierzących. Wiele małżeństw z parafialnych grup jest na misjach w takich krajach jak Australia czy Holandia. Mamy także w parafii powołania do Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater, którego placówki znajdują się w Warszawie oraz na całym świecie. Z seminarium pomagają nam duszpastersko wikariusze różnych narodowości z Włoch, Brazylii, Ukrainy, Filipin, przygotowujący się do wyjazdu na misje – opowiada ks. Jan Zieliński.

Inspiracje Drogą Neokatechumenalną widać także w wystroju świątyni. Uwagę zwracają ikony przedstawiające Chrzest Pański, Zwiastowanie, Jezusa Miłosiernego, Drogę Krzyżową, autorstwa Tomasza Milla. Monika Wiater i Agata Powojewska z parafialnej grupy neokatechumenatu zainicjowały powstanie „Pogotowia dla Rodziny”. – Pomysł na powstanie poradni specjalistycznej przy parafii NMP Matki Kościoła podsunął nam Dyrektor Duszpasterstwa Rodzin w archidiecezji warszawskiej ks. Marcin Szczerbiński. Jesteśmy związane z parafią od wielu lat, ksiądz proboszcz Jan Zieliński zaufał nam, udostępnił jedno z pomieszczeń w Domu Katechetycznym – relacjonują Monika Wiater i Agata Powojewska.

Jak podkreślają, oferta poradni skierowana jest do osób potrzebujących wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, w problemach z niepłodnością, adopcją czy szeroko rozumianych problemach rodzinnych i wychowawczych. – Kierujemy naszą ofertę do rodzin, do osób pragnących czy oczekujących dziecka, starszych, samotnych albo będących w narzeczeństwie. Czekamy na człowieka w potrzebie – mówią obydwie panie.

Od czasu ogłoszonego w 2004 roku przez Jana Pawła II Roku Eucharystii w parafii żywy jest kult Jezusa Eucharystycznego. – W każdy czwartek od godz. 7.00 do 21.00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Wtedy istnieje również możliwość pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty. Do spowiedzi przychodzą osoby z okolicznych parafii, a także pracujący w pobliskich korporacjach na ulicy Domaniewskiej. Staram się formułę rozgrzeszenia mówić głośno, od kiedy jeden z penitentów powiedział mi: „jakie to piękne słowa” – mówi ks. Jan. Dodaje, że każdego dnia odbywa się krótsza adoracja Najświętszego Sakramentu z odmówieniem różańca. Z czwartku na piątek okresowo mają miejsce całonocne czuwania przed Jezusem Eucharystycznym.

Z kaplicy parafialnej gościnnie korzysta parafia greckokatolicka bł. Mikołaja Czarneckiego w Warszawie. – Podarowali nam ikonę Matki Bożej Fatimskiej, niebawem otrzymamy także – z racji nadzwyczajnego roku – przedstawienie św. Józefa. Grekokatolicy odprawiają w kaplicy Msze św. w niedzielę i święta, udzielają także chrztów, błogosławią stających na ślubnym kobiercu. Bardzo dobrze układają się nasze relacje – puentuje ks. Jan Zieliński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 kwietnia

Czwartek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter