28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na pograniczu

Ocena: 0
2767

Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewniku ma tradycję sięgającą XV w. W regionie wyróżnia się uroczystymi procesjami, które zachwycają gości przyjeżdżających z różnych stron.

fot. arch. ks. Marka Zdanowicza

Parafialne procesje odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca od Wielkanocy do października oraz każdego trzynastego dnia miesiąca wraz z nabożeństwem fatimskim. W asyście liturgicznej biorą udział m.in. strażacy niosący figurę Matki Bożej Fatimskiej. – Panie z okolicznych miejscowości mają na tę okazję uszyte jednolite stroje procesyjne. W czasie procesji poszczególne wsie prezentują własne chorągwie, a młodzież swoje feretrony oraz sztandary – wyjaśnia proboszcz ks. Marek Zdanowicz.

W czerwcu tego roku po przerwie pandemicznej ponownie wyruszyła pierwszoniedzielna procesja z zachowaniem reżimu sanitarnego. – Proszę, aby wierni pozostali w ławkach, a ja wraz z asystą liturgiczną idziemy wokół kościoła. Podczas pandemii rozdałem wiernym kilkaset maseczek. W świątyni zlokalizowane są cztery punkty do odkażania rąk. Bardzo zależy mi na tym, aby parafianie czuli się w kościele bezpiecznie – mówi ks. Marek.

Ksiądz proboszcz dba o formację ojców i matek dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. – Wygłaszam konferencje w dwóch cyklach, omawiając nauczanie Soboru Watykańskiego II oraz dogmaty i prawdy wiary. Zapoznaję rodziców z nauczaniem soborów Kościoła niepodzielonego, na podstawie publikacji ks. prof. Marka Starowieyskiego – stwierdza. Spotkania odbywają się od września do kwietnia i są również miejscem dialogu o bieżących sprawach Kościoła. Wielu parafian jest zaangażowanych w Żywy Różaniec, istnieje Róża św. Rity z Cascii – Różańca Rodziców za dzieci.

Świątynia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela otrzymała 28 września 2020 r. certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza” i środki finansowe na odrestaurowanie przyznane przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski. Do tej pory udało się odremontować okna w kościele, trwa wymiana witraży. – Komisja konkursowa doceniła fronton, który został wykonany w stylu gotyku nadwiślańskiego. Parafia pełni funkcję integracyjną, kulturalną i społeczną dla mieszkańców – wskazuje ks. Zdanowicz.

Kościół znajduje się w centrum wsi, przy trasie ze Stanisławowa do Węgrowa. Jest to już czwarta świątynia w dziejach Pniewnika, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1414 r.! Parafię erygował w 1447 r. biskup płocki Paweł Giżycki z części parafii Liw. Pniewnik położony jest na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Mazowsza na Ruś i Litwę. Leży na pograniczu trzech diecezji: warszawsko-praskiej, siedleckiej oraz drohiczyńskiej.

Region jest typowo rolniczy, mieszkańcy zajmują się przeważnie hodowlą trzody chlewnej, bydła i kur. – Co roku w darze zbieramy jajka dla Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Z tego co wiem, jesteśmy jedną z dwóch parafii diecezjalnych w tak niecodzienny sposób wspomagających kleryków – opisuje ks. Marek. Do parafii należą wsie: Dąbrowa, Decie, Jaczewek, Joanin, Leśniki, Marcelin, Modecin, Nojszew, Nowa Wieś, Pniewnik, Połazie Świętochowskie, Radoszyna, część Roguszyna, Ruda-Pniewnik, Sąchocin, Stary Świętochów, Szczurów, Świdrów, Zakrzew. Liczba parafian to 1640.

Współpraca parafii i Szkoły Podstawowej w Pniewniku przynosi dobre efekty. Anna Wąsowska, nauczycielka i opiekunka bielanek, podkreśla, że dzięki koordynacji działań przez księdza proboszcza, szkołę i rodziców istnieje możliwość mocniejszego przekazu wartości chrześcijańskich. – Możemy poszczycić się tym, że 100 proc. dzieci uczestniczy w lekcjach religii. W okresie wielkanocnym sprzedawaliśmy pod kościołem baranki wykonane z gipsu, a dochód został przeznaczony na rehabilitację niepełnosprawnego dziecka – zaznacza. Podczas tegorocznego tygodnia biblijnego uczniowie mieli za zadanie zrobić zdjęcie w najbliższym otoczeniu i dobrać do niego cytat z Pisma Świętego. Z zebranych materiałów powstały zakładki do książek, które zostały sprzedane na parafialnym kiermaszu. – Pieniądze przeznaczyliśmy na dzieło misyjne „Kura dla Madagaskaru” – tłumaczy Anna Wąsowska.

W parafii odbywają się zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży o „Puchar Księdza Proboszcza”, a rywalizację rozpoczyna modlitwa. Ks. Zdanowicz chciałby, aby cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs zadomowił się na stałe w sierpniu. Współorganizatorem jest międzynarodowy sędzia wędkarski Wiesław Myszkowski. Zawody są przygotowywane profesjonalnie pod patronatem Polskiego Związku Wędkarskiego. – Każde dziecko otrzymuje jakiś upominek, funduję młodzieży puchary i nagrody w postaci wędek oraz kołowrotków – puentuje ksiądz proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter