4 marca
czwartek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Jasnej Górze zakończyły się doroczne "pawełki"

Ocena: 0
1329

Na Jasnej Górze zakończyły się dziś "pawełki" - dziewięciodniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona gospodarzy sanktuarium.

Fot. Aneta Lazurek CC BY-SA 3.0 pl Link


Uroczystej Eucharystii w bazylice przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę koncelebrowali ojcowie paulini, na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą.

"Św. Paweł uczy nas bezkompromisowego, pełnego oddania Bogu, a także zaangażowania w służbę braciom, przeżywania naszej drogi życia zakonnego w duchu oddania Bogu i bycia dla niego całym sercem. Chcemy być tym mocnym płomieniem, który świeci na chwałę Boga, łącząc pojedyncze ogniki naszych serc. Mamy być w naszym paulińskim powołaniu światłem dla tych, do których jesteśmy posłani, dawać pokój skołatanym sercom" - powiedział o. Waligóra.

"Przez pośrednictwo świętych patronów: św. Pawła Pierwszego Pustelnika i bł. Euzebiusza, prośmy o łaskę uzdrowienia sumień i przemianę życia, poczynając od nas samych, naszych wspólnot rodzinnych, kościelnych i narodowych" - powiedział podczas homilii abp Depo.

Na zakończenie abp Wacław Depo udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pustelnika.

Ponieważ święty uważany jest też za patrona i opiekuna matek spodziewających się lub pragnących mieć potomstwo, nabożeństwo co roku gromadzi na Jasnej Górze wiele młodych małżeństw. Po błogosławieństwie najmłodszych, zakonnicy rozdają im zwyczajowe upominki - obrazki, słodycze oraz owoce pustyni: daktyle i figi.

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV w. w Egipcie przez - według przekazów - 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Święto św. Kazimierza, królewicza
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 4 marca – par. Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter