5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Jasnej Górze trwa nowenna do św Pawła

Ocena: 5
202

W reżimie sanitarnym na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie trwa nowenna do św. Pawła, nazywana ,,Pawełkami”. Nabożeństwo stanowi przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów, czyli wspomnienia Pawła z Teb, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu. W liturgii Kościoła Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, ale uroczystości z udziałem wiernych zawsze mają miejsce w niedzielę po tym wspomnieniu.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Ze względu na nietypowy przebieg – śpiew hymnów o prześladowaniach pierwszych chrześcijan i życiu Pawła na pustyni, a także udział orkiestry dętej, licznej wspólnoty mnichów i miejsce – wyjątkową pod względem artystycznym na skalę europejską kaplicę świętego Pawła – „Pawełki” jasnogórskie nie mają sobie równych.

Jak zauważa o. Bernard Wulczyński, to nabożeństwo jest nie tylko dla zakonników.

Św. Paweł to typowy anachoreta czyli pustelnik, który żył przez wiele lat daleko od świata, to jednak osoba, która będąc blisko z Bogiem troszczyła się też o tych, którzy byli gdzieś poza tym terenem na którym on żył, pytanie skierowane do św. Antoniego co słychać w wielkich miastach, jak żyją ludzie pokazuje, że Paweł był związany z całym Kościołem, stąd i my jako paulini dziś już nie pustelnicy, ale zakon czynny pragniemy was zaprosić do uczestnictwa

- zachęca duchowny.

Paulin dodaje, że św. Paweł to szczególny patron także w czasie pandemii.

Ta samotność, która doskwiera tak wielu w związku z obostrzeniami jest taką podpowiedzią ze strony św. Pawła, że jest to dobry czas na spotkanie z Bogiem. Samotność, która prowadzi do depresji jest zła, ale samotność przeżywana w obecności Boga, a przez to razem z moimi braćmi, tak jak robił to św. Paweł, na pewno jest ubogacająca

- wskazuje o. Wulczyński.

Liczne obostrzenia wymusiły zmiany, zwłaszcza w udziale dzieci i pielgrzymów, w przeżywaniu nowenny ku czci św. Pawła, ale paulini nie rezygnują, także z uroczystości zewnętrznych, które 17 stycznia odbędą się przed bazyliką. Najmłodsi otrzymają specjalne błogosławieństwo i tradycyjne upominki.