24 stycznia
poniedziałek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Jasnej Górze odbył się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego

Ocena: 0
363

Na Jasnej Górze odbył się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego, byłego przeora częstochowskiego klasztoru i generała paulinów, uczestnika Soboru Watykańskiego II, przyjaciela kilku papieży.

fot.www.twitter.com/EpiskopatNews/

Mszę pogrzebową celebrowali biskupi polscy na czele z przewodniczącym episkopatu, abp. Stanisławem Gądeckim, którzy w tym celu zmienili program swoich rekolekcji. Dziękowali za pracę o. Jerzego w Komisji Maryjnej i wiele inicjatyw oraz programów podejmowanych jeszcze w czasach, gdy prymasem był kard. Wyszyński. Samo odczytanie życiorysu tzw. curriculum vitae zajęło kilka minut, bo o. Tomziński był niezwykłym człowiekiem czynu, który mimo trudności i prześladowań, wbrew oczekiwaniom komunistycznych władz podejmował heroiczne programy, jak: Śluby Narodu, peregrynację obrazu, modlitwę o uwolnienie prymasa, która przerodziła się w codzienny Apel Jasnogórski. Przypomniał o tym abp Wacław Depo w pogrzebowym kazaniu:

Niech to dziedzictwo Apelu Jasnogórskiego od dnia 8 grudnia 1953 r., którego był współinicjatorem będzie uwielbieniem Boga przez Maryję, na następne pokolenia

– mówił metropolita częstochowski.

Abp Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski nazwał o. Jerzego „słońcem Jasnej Góry”. Niezmierzone są Jego zasługi, które z pewnością były możliwe dzięki opiece Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, która pomogła mu osiągnąć rzeczy nieosiągalne dla innych” – powiedział abp Gądecki. „O. Jerzy Tomziński pozostawił nam w testamencie dziecięcą ufność Bogu i Jasnogórskiej Maryi, umiłowanie Kościoła, ojczyzny, Jasnej Góry i wrażliwość na drugiego człowieka” – podkreślił generał paulinów, o. Arnold Chrapkowski.

 Powtarzał wielokrotnie, co jest ważne szczególnie w czasie pandemii, ogromnych niepokojów wewnętrznych i zewnętrznych, wszystkich trudnych spraw, które dzieją się w tym dużym i małym świecie, to, że Bóg rządzi światem i przede wszystkim tej świadomości trzeba nam dziś

– dodał.

Ciało śp. o. Jerzego spoczęło w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Sprawdź też:

Jasna Góra Wolności

Zmarł o. Jerzy Tomziński, legendarny paulin z Jasnej Góry

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter