29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Białorusi nie ustają prześladowania księży

Ocena: 0
1009

KOŚCIÓŁ GRECKOKATOLICKI

Ks. Wasilij Jegorow (Mohylew)

Proboszcz parafii Matki Bożej w Białyniczach został zatrzymany 25 marca za umieszczenie na swoim samochodzie naklejki "Ukraino, przebacz". W więzieniu przebywał 3 dni, po czym sąd administracyjny nałożył na niego karę grzywny w wysokości 50 jednostek bazowych.

Ksiądz Igor Kondratiew (Brześć)

Proboszcz parafii Świętych Braci Andrzeja i Piotra w Brześciu. Zatrzymano go 2 listopada 2022 roku w cerkwi, przed rozpoczęciem wieczornego nabożeństwa. Milicja przeprowadziła rewizję w jego domu, a także w domu parafialnym i w kościele. Został skazany na 12 dni aresztu. Ks. Kondratiew po sfałszowanych wyborach prezydenckich 2020 roku codziennie wychodził do ludzi biorących udział w protestach, domagał się uwolnienia aresztowanych – z takim apelem zwrócił się do mera Brześcia Aleksandra Rogaczuka. Prokuratura wydała wtedy ostrzeżenie dla księdza, a władze zagroziły pozbawieniem wspólnoty rejestracji.

Ksiądz Witalij Bystrow (obwód brzeski)

Ksiądz z parafii ikony Matki Bożej Żyrowickiej, zatrzymany 24 listopada. Wynik procesu nie jest znany.

KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY

Ks. Michaił Marugo (Mińsk)

Duchowny parafii św. męczennika Włodzimierza Chirasko w Mińsku. Został zatrzymany podczas akcji antywojennej 28 lutego, w pobliżu mińskiego dworca kolejowego, na który przyjeżdżali uchodźcy z Ukrainy. Duchowny trzymał w ręku bukiet kwiatów. 2 marca zastosowano wobec niego areszt administracyjny na 13 dni, który odbywał w izolatce tymczasowego aresztu w Żodzinie koło Mińska.

Ks. Władysław Bogomolnikow (Mińsk)

Kapłan parafii kościoła Objawienia Pańskiego został brutalnie zatrzymany 31 sierpnia i skazany na 14 dni za wpisy zamieszczone w mediach społecznościowych. Reżimowe środki przekazu podały, jakoby kapłan ten, który pomagał uchodźcom ukraińskim, zbierał środki dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Odbył 7 kolejnych aresztów administracyjnych o łącznym wymiarze 100 dni. 9 grudnia 2022 roku ponownie wszczęto sprawę karną i skazano na 10 dni aresztu. Zwolniony po podpisaniu oświadczenia o nieopuszczaniu kraju. Obecnie przeciw niego toczy się proces kryminalny, grozi mu do 5 lat więzienia. Uznawany za więźnia politycznego.

Ks. Andriej Nozdrin (Grodno)

Na podstawie donosu o stanowisku księdza w sprawie wojny w Ukrainie milicja przeprowadziła z nim "rozmowę profilaktyczną” na temat „przestrzegania prawa i przestępstw ekstremistycznych". 18 maja ks. Nozdrin został zwolniony ze wszystkich funkcji w eparchii grodzieńskiej: proboszcza parafii św. Spirydona z Tremituntu w Grodnie, kierownika wydziału misyjnego oraz odpowiedzialnego za kulturę fizyczną i sport w eparchii.

Ks. Piotr Prokopcow (obwód homelski)

Duchowny parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w miejscowości Pribytki, obwód homelski. Po pielgrzymce do monasteru Świętego Ducha w Wilnie został wezwany do homelskiego wydziału KGB na przesłuchanie o przyczyny wyjazdu na Litwę. Podczas przesłuchania pytano o współpracę z "Chrześcijańską Wizją". Zmuszono go do podpisania dokumentu, w którym został ostrzeżony o niedopuszczalności działań sprzecznych z prawem, sponsorowania działalności terrorystycznej, przekazywania zagranicznym środkom przekazu informacji dyskredytujących ustrój polityczny i prezydenta Białorusi oraz wzywania do strajków. Z powodu represji w grudniu 2022 zmuszony był opuścić kraj.

Siergiej Riezanowicz (obwód brzeski)

Proboszcz kościoła św. Michała Archanioła w miejscowości Stepanki, powiat Żabinka, obwód brzeski. Zatrzymany 1 grudnia 2020 r. w tak zwanej „sprawie Awtuchowicza”, na podstawie artykułu Kodeksu Karnego dotyczącego aktów terrorystycznych. Oskarżony został wraz z żoną Lubow Riezanowicz i synem Pawłem. 17 października 2022 roku Grodzieński Sąd Obwodowy uznał kapłana za winnego na podstawie kilku paragrafów: udział w organizacji przestępczej, próba przejęcia władzy w sposób niekonstytucyjny, bezprawne działania przy użyciu przedmiotów, których działanie porażające opiera się na wykorzystaniu substancji łatwopalnych, popełnione przez grupę osób. Został skazany na 16 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o wzmocnionym reżimie oraz karę grzywny w wysokości 600 jednostek bazowych (19.200 rubli). Więzień polityczny.

Kapłan, którego imienia nie wymieniono ze względów bezpieczeństwa

26 sierpnia 2022 r., w czasie świąt prawosławnych, do mieszkania kapłana (jego nazwisko jest znane „Chrześcijańskiej Wizji”) przyszli pracownicy milicji i zatrzymali jego małżonkę. Kobiecie zarzucono przestępstwo na podstawie artykułu Kodeksu Prawa Administracyjnego: „szerzenie, przygotowywanie, materiałów zawierających nawoływania do działalności ekstremistycznej” za co uznano umieszczenie przez nią w sieciach społecznościowych zdjęcia jej męża z logiem niezależnego ośrodka masowego przekazu, uznanego na Białorusi za ekstremistyczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter