1 czerwca
czwartek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Białorusi nie ustają prześladowania księży

Ocena: 0
528

W 2022 roku niezależne media udokumentowały 24 przypadki prześladowania duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich na Białorusi, w tym 8 rzymskokatolickich, 3 greckokatolickich, 6 prawosławnych i 7 protestanckich.

fot. www.cathopic.com

Jednak liczba ta jest zapewne większa. Wykaz przedstawiony poniżej został opracowany na podstawie informacji zebranych przez Grupę „Christian Vision”, dokumentującej prześladowania chrześcijan w tym kraju.

Represje wobec duchownych w 2022 roku, które przedstawia poniższe opracowanie, związane były przede wszystkim z wypowiedziami księży przeciwko wojnie w Ukrainie i gestami solidarności wobec ukraińskiego narodu. Kontynuowane są także szykany wobec wspólnot protestanckich, którym od lat utrudnia się sprawowanie kultu.

KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI

Ks. Aleksander Baran (diecezja witebska)

Proboszcz parafii w Łyntupach, zatrzymany 25 marca na podstawie artykułu o "nieuprawnionej pikiecie" za umieszczenie w mediach społecznościowych po wybuchu wojny w Ukrainie znaczków z biało-czerwono-białą flagą Białorusi (uznawaną przez białoruski reżim za nielegalną i opozycyjną) i flagą ukraińską. Postawiono mu zarzut "rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych" i zatrzymano w więzieniu na 6 dni. W kwietniu i sierpniu skazano go kolejno na 10 i 17 dni aresztu z tego samego artykułu o „nieuprawnionej pikiecie”.

Ks. Andrzej Bulczak (diecezja witebska)

Proboszcz kościoła Jezusa Miłosiernego w Postawach. Był prześladowany za umieszczenie w mediach społecznościowych filmiku, w którym dziewczynka z Białorusi pisze list do swoich rówieśników w Polsce wypowiadając się przeciwko wojnie. Sąd wyznaczył pierwszą rozprawę na 25 marca. Z powodu zagrożenia prześladowaniami ks. Bulczak, obywatel Polski, po 14 latach posługi na Białorusi powrócił do kraju. 13 maja został zaocznie ukarany grzywną w wysokości 30 „jednostek bazowych” (na Białorusi karę grzywny określa się jako wielokrotność grzywny podstawowej tzw. „bazowej”) za "rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych". Kapłan obecnie prowadzi w Gdańsku duszpasterstwo dla białoruskich katolików.

Ks. Igor Łaszuk (archidiecezja mińsko-mohylewska)

Proboszcz kościoła św. Kazimierza w Stołbcach. 4 marca poprowadził pielgrzymkę wzdłuż granicy z Ukrainą z figurą Michała Archanioła, z odmówieniem egzorcyzmu, „aby demon wojny opuścił Kreml". 20 kwietnia otrzymał wezwanie na milicję, gdzie postawiono mu zarzut "rozpowszechniania materiałów ekstremistycznych" na portalach społecznościowych. Kapłanowi skonfiskowano telefon komórkowy. Sąd na rozprawie ukarał go grzywną w wysokości 30 jednostek bazowych.

Ks. Andrzej Kiewlicz (archidiecezja mińsko-mohylewska)

Dziekan mohylewskiego dekanatu, proboszcz parafii Matki Bożej Białynickiej, został zatrzymany 18 kwietnia 2022 r. po Mszy odprawionej w mieście Horki (obwód mohylewski). W Horkowskim Rejonowym Wydziale Spraw Wewnętrznych sporządzono przeciwko niemu protokół z artykułów Kodeksu wykroczeń administracyjnych – w związku z zamieszczeniem na Facebooku materiałów niezależnych mediów „Biełsat” i „Radio Swoboda” na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skonfiskowano mu telefon komórkowy. 12 maja sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 20 jednostek bazowych.

Ks. Jewgienij (Jauhien) Uczkuronis (diecezja grodzieńska)

Proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Smorgoniach został oskarżony o „rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych” za powielanie na swoim Facebooku informacji ze stron niezależnych mediów, określanych przez reżim białoruski jako „ekstremistyczne”. 8 lipca został ukarany grzywną w wysokości 20 jednostek bazowych.

Ks. Andrzej Waszczuk SDS (diecezja witebska)

Proboszcz parafii Świętego Ducha, salwatorianin, zatrzymany 15 lipca w Witebsku na podstawie artykułu Kodeksu wykroczeń administracyjnych („Naruszenie trybu organizacji lub przeprowadzania imprez masowych”). Dwukrotnie ukarany 15-dniowym więzieniem. W prorządowych kanałach mediów społecznościowych rozpoczęto przeciwko niemu dyskredytującą kampanię. 15 sierpnia został zmuszony do opuszczenia Białorusi. 9 września został zaocznie ukarany grzywną w wysokości 320 rubli.

Ks. Witalij Czebotar CMF (archidiecezja mińsko-mohylewska)

Wikariusz parafii św. Antoniego Padewskiego w Mohylowie, wicedziekan dekanatu mohylowskiego. Ks. Czebotar z zakonu klaretynów przewodzi misji wspólnoty zakonnej w Mohylewie od 15 lat. Został zatrzymany 17 listopada i po procesie administracyjnym skazany na 15-dniowe więzienie. Przyczyny prześladowania kapłana nie są znane, ale powodem mogły być wypowiedzi kapłana uznane przez reżim za polityczne.

Ks. Wiaczesław Barok (diecezja witebska)

14 października 2022 r. wideo z wywiadem z ks. Barokiem, który od ponad roku przebywa w Polsce, zamieszczone w mediach społecznościowych, zostało uznane przez sąd rejonowy w Rossonach w diecezji witebskiej za materiał ekstremistyczny. 25 listopada 2022 r. do ojca księdza Baroka, mieszkającego w Miorach, przyjechała milicja, aby przesłuchać go w związku z udziałem jego syna w innym materiale wideo zrealizowanym dla niezależnego białoruskiego kanału Karta-97, opublikowanym dwa miesiące wcześniej.

Milicja wypytywała ojca kapłana, czy syn używa alkoholu i narkotyków oraz czy posiada majątek. Policja była również zainteresowana, kiedy powróci na Białoruś. Ks. Wiaczesław Barok opuścił swoją Ojczyznę w lipcu 2021 roku w związku z represjami, jakie reżim zastosował wobec niego (sąd administracyjny i 10-dniowe uwięzienie w grudniu 2020 roku). Władze uznały wtedy wypowiedzi księdza w mediach społecznościowych w obronie praw człowieka i powołanie się na społeczną naukę Kościoła za „rozpowszechnianie materiałów faszystowskich”. Kapłan prowadzi obecnie w Warszawie duszpasterstwo dla Białorusinów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter