6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na 1050 głosów

Ocena: 0
3966

Chrzest to dla mnie fundament, początek prawdziwego życia, które ma trwać wiecznie – mówi Leopold Twardowski, twórca hymnu na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.

Leopold „Poldek” Twardowski, poznański wokalista, gitarzysta i kompozytor, odpowiada za muzyczną stronę uroczystych obchodów, które odbędą się 16 kwietnia na INEA Stadionie w Poznaniu. – Próbujemy zebrać chór, który będzie liczył 1050 osób, tworzymy orkiestrę symfoniczną. To ma być pospolite ruszenie muzyków z całej Polski – zapowiada. – Na razie wszyscy ćwiczą w swoich miastach, dopiero dzień wcześniej planujemy wspólną próbę. Wiemy, że Duch Święty jest najlepszym muzykiem i sprawi, że wszystko będzie pięknie brzmiało. On słucha od strony serca, a to zupełnie inna „akustyka”.

Poldek Twardowski od lat tworzy muzykę z chrześcijańskim przesłaniem i angażuje się w projekty ewangelizacyjne. Koordynuje Inicjatywę Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała” oraz Poznańskie Zaduszki Jazzowe, wraz z żoną organizuje rekolekcje „Na fali wielbienia”, prowadzi warsztaty, koncertuje w Polsce i za granicą. – To nie przypadek, że Pan Bóg powierzył mi przygotowanie oprawy muzycznej Jubileuszu. Bo urodziłem się w 1966 r., w milenium chrztu Polski – uśmiecha się.

O napisanie hymnu poprosił go bp Damian Bryl, odpowiedzialny za przygotowanie obchodów. Współautorką tekstu jest Helena Abbe. Pierwszą inspiracją było oficjalne hasło Jubileuszu „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. – Potem w mojej głowie zrodziły się dalsze słowa: „przez wiarę, w miłości, ku pełni radości”. Chciałem też, żeby w treści znalazło się nawiązanie do wszczepienia w krzew winny, w drzewo życia – opowiada muzyk. – Pomyślałem, że hymn powinien mieć rytm poloneza, bo ten taniec jest mocno wpisany w historię Polski, budzi atmosferę radości, jedności.

Nieustannie się modlił. – Sam z siebie nic bym nie wymyślił. To staje się już pewnym stylem życia, by we wszystkim, co robię, wielbić Boga, pytać Go o radę, cieszyć się Jego obecnością. W moim życiu wiele pieśni zrodziło się właśnie z tej bliskości z Nim – wyznaje.

W przygotowania jest zaangażowana cała rodzina – żona Joanna i czworo dzieci: Anastazja, Jan, Teresa i Piotr. Jedna z córek na nagraniu śpiewa fragment hymnu, druga gra na skrzypcach. – W domu często wspólnie chwalimy Boga muzyką, wszystkie dzieci grają na różnych instrumentach, a żona również pisze pieśni – opowiada twórca. – Pan Bóg jest gospodarzem naszego domu. Kiedyś usłyszałem w sercu Jego głos: „To wspaniale, że organizujesz koncerty uwielbienia na placach Poznania, ale tak naprawdę najbardziej cieszy mnie uwielbienie w twoim domu, z twoją żoną i dziećmi”. To dla mnie wielkie wyzwanie i nieustanna walka: trud budowania relacji, przebaczania sobie wzajemnie. Musimy cały czas się nawracać, żeby nie zatracić perspektywy miłości.

Cenne doświadczenia wyniósł z rodzinnego domu: miał siedmioro rodzeństwa, a jego rodzice bardzo dbali o rozwój wiary dzieci. – Chociaż w czasach mojego dzieciństwa nie żyło się łatwo, w naszej rodzinie wyczuwało się coś niezwykłego, atmosferę bliskości, po prostu lubiliśmy się nawzajem – wspomina. – Zawsze było dużo muzykowania. Od małego byłem zaangażowany w Kościele, śpiewałem i grałem, gdzie się dało. Prowadziłem różne grupy muzyczne, w których temat wiary łączył się z miłością do Ojczyzny. Zawsze byłem zainteresowany dawnymi pieśniami, które śpiewali nasi ojcowie. I tak jest do dziś: często organizuję w Poznaniu celebracje muzyczne z okazji ważnych rocznic narodowych.

Wykształcenie zdobył m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej i w Studium Piosenkarskim. Szybko zrozumiał, że show business to nie jego droga. – Miałem pragnienie, by wykorzystać talenty, które dostałem od Boga, na Jego chwałę. Wierzę, że na koncertach uwielbienia On sam przychodzi nas posłuchać, bo to dla Niego gramy, śpiewamy i tańczymy. Nie bierzemy za to pieniędzy. Bo otrzymujemy więcej, niż moglibyśmy przeliczyć na pieniądze – zapewnia.

Osoby zainteresowane włączeniem się do posługi muzycznej podczas Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski mogą się zgłaszać pisząc na mail: chrzestpolski1050@gmail.com – więcej informacji na stronie www.stadion2016.pl


Hymn na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Ref. Gdzie chrzest, tam nadzieja,

tam droga zbawienia

przez wiarę, w miłości, ku pełni radości.

1. Wszczepiłeś nas, Panie w krzew winny, w Twe Życie

i Słowo nam dałeś, by wiodło nas w świecie.

2. Wszczepiłeś nas, Panie w Twe Życie, krzew winny

i w Duchu wprowadzasz w dom Ojca szczęśliwy.

3. Przez chrzest nas odziałeś w czystości Twej szatę

w niej chcemy żyć wiarą w miłości Twej. Amen!

Posłuchaj

Pobierz tekst i nuty

Hanna Dębska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 7 (541), 14 lutego 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter