28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum w Waszyngtonie

Ocena: 0
3723
W sanktuarium zebrano mnóstwo cennych pamiątek po Wojtyle. Oprócz starych nart albo tenisówek można zobaczyć nawołujące do lokalnych tradycji szaty liturgiczne, jakie Jan Paweł II nosił podczas odprawiania Mszy Świętych w różnych krajach Afryki. Jest też wiele darów dla papieża od przywódców świata: szklana figurka pantery od prezydenta Nigerii, srebrny puchar wręczony w imieniu „Solidarności” przez Lecha Wałęsę czy posąg Buddy od Dalajlamy. Wśród najcenniejszych eksponatów są m.in. oryginały Medali Wolności przyznane papieżowi przez Kongres oraz prezydenta USA. Wyróżnienia te uważane są za najwyższe amerykańskie odznaczenia cywilne.

W przedostatniej sali mieści się kolejny amfiteatr, gdzie co kwadrans wyświetlany jest film, ukazujący ostatnie dni życia oraz śmierć Jana Pawła II, a także wielkie poruszenie, jakie jego cierpienie wywołało na całym świecie. Dokument informuje, że miliony pielgrzymów przybyły do Rzymu, aby pożegnać się z tym wielkim człowiekiem, i że od czasu zmarłego ponad 1400 lat wcześniej św. Grzegorza I Wielkiego śmierć żadnego papieża nie wzbudziła takiej żałoby.

Wystawę kończą tablice z wizerunkami licznych świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, m.in. Maksymiliana Kolbego, o. Pio i Juana Diego oraz wiele mniej znanych postaci. Ma to przypomnieć widzowi, że podobnie jak oni możemy oddać swoje życie Chrystusowi i stać się świętymi.

Sanktuarium narodowe św. Jana Pawła II należy do najbogatszych zbiorów pamiątek papieskich na świecie i zawiera zdecydowanie najlepszą wystawę poświęconą papieżowi, jaką widziałem, nawet porównując z doskonałym muzeum w Wadowicach.

Wystawa także stanowi doskonałą okazję do promocji historii Polski, pokazując naród, który w ostatnim stuleciu doświadczył niesłychanego okrucieństwa, lecz przetrwał dzięki swojej katolickiej tożsamości. Należy pochwalić autorów wystawy za przedstawienie dziejów naszego narodu w sposób rzetelny i obiektywny, co nie zawsze ma miejsce za granicą. Z wyjątkiem jednego drobnego błędu (w gablocie omawiającej tragedię polskich Żydów podczas Zagłady podano mylną datę powstania w warszawskim getcie) wykonano bardzo profesjonalną robotę.

Choć jedynie co czwarty Amerykanin jest katolikiem, św. Jan Paweł II cieszy się niesłychaną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Odwiedził ten kraj siedmiokrotnie (więcej pielgrzymek odbył jedynie do Polski i Francji), a każda wizyta przyciągnęła miliony wiernych. Polski papież nadal inspiruje amerykański Kościół. Co roku 22 października w jego wspomnienie liturgiczne setki Amerykanów pielgrzymują do waszyngtońskiej świątyni, gdzie proszą Boga o łaski za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Choć niemal każdy Polak zna życiorys swojego najsłynniejszego rodaka, gorąco zachęcam czytelników, którzy znajdą się w stolicy Stanów Zjednoczonych, aby poświęcili parę godzin na zwiedzanie sanktuarium narodowego św. Jana Pawła II. Chyba żaden inny obiekt na świecie nie przedstawia w tak inspirujący sposób historii chłopca z małego miasteczka w Małopolsce, który zaufał Panu i był wiernym sługą Kościoła, przez co odmienił świat.

Filip Mazurczak
fot. Filip Mazurczak

Idziemy nr 5 (539), 31 stycznia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter