29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozpoczęcie Roku Ignacjańskiego i peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli

Ocena: 2.45
1951

Z okazji Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego 16 maja w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli wraz ze specjalnie przygotowaną ikoną. Obchody na całym świecie będą trwały od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku.

Fot. rakowiecka.jezuici.pl

Jak podkreślają jezuici Rok św. Ignacego to nie tylko upamiętnienie ważnych dla jezuitów wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim wezwanie do radykalnej przemiany duchowej.

Centralną uroczystością otwierającą Rok Ignacjański była Eucharystia w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, w niedzielę, 16 maja, o godz. 13.00.

Przeczytaj także: Msza święta ku czci św. Andrzeja Boboli zainaugurowała obchody Roku Ignacjańskiego

Tego samego dnia rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli wraz ze specjalnie przygotowaną ikoną. Wierni będą mogli modlić się przy relikwiach w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli od 16 do 25 maja, w parafii św. Szczepana Męczennika od 25 maja do 1 czerwca, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od 1 do 8 czerwca oraz jezuickiej kaplicy pw. Świętego Krzyża w Warszawie-Falenicy (ul. Początkowa 14/16) w terminie od 8 do 15 czerwca 2021 roku.

Zakończenie Roku Ignacjańskiego nastąpi podczas Eucharystii celebrowanej 31 lipca 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie na Pradze (ul. Kawęczyńska 53).

Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich Prowincji, świątyniami jubileuszowymi, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego). W archidiecezji warszawskiej są nimi:

  • Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61,
  • Kościół św. Szczepana Męczennika przy ul. św. Szczepana 1,
  • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10,

- w diecezji warszawsko-praskiej:

  • kaplica pw. Świętego Krzyża w Warszawie-Falenicy, ul. Początkowa 14/16.

W dekrecie czytamy, że odpust mogą uzyskaćwierni, którzy szczerze żałując za grzechy i oddając się uczynkom miłosierdzia nawiedzą którąkolwiek jubileuszową świątynię Towarzystwa Jezusowego w Polsce i wezmą tam pobożnie udział w świątecznych celebracjach, bądź przez jakiś czas oddadzą się modlitwie myślnej, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i pobożnym wezwaniem Matki Bożej i św. Ignacego Loyoli. Ten sam odpust uzyskać mogą również starsi, chorzy i ci wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą wychodzić z domu, jeśli – wolni od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, wzbudzą w sobie intencję jak najszybszego spełnienia trzech zwykłych warunków odpustu – włączą się duchowo w jubileuszowe celebracje poprzez modlitwy przed wizerunkiem św. Ignacego i ofiarując Bogu miłosiernemu swe cierpienia”.

W ramach obchodów Roku Ignacjańskiego również jezuici z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej i z Prowincji Polski Południowej zaproszą wiernych do udziału w najróżniejszych inicjatywach przypominających sylwetkę świętego Założyciela i popularyzujących duchowość ignacjańską.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę dnia 20 maja 1521 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego.

Centralnym dniem uroczystych obchodów będzie 12 marca 2022 roku. W tym w dniu, 400 lat temu (12 marca 1622), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego.

Peregrynacja ikony i relikwii św. Ignacego - więcej informacji: rakowiecka.jezuici.pl.

Obraz św. Ignacego Loyoli, mal. Rubensa, fot. wikimedia commons

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter