21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Możliwa wizyta Franciszka na Białorusi?

Ocena: 0
902

Patriarszy egzarcha Kościoła prawosławnego na Białorusi, metropolita miński i słucki Paweł podczas wspólnego wystąpienia telewizyjnego z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, arcybiskupem mińsko-mohylewskim nie wykluczyli bliskiej wizyty papieża Franciszka w tym kraju – poinformowała agencja informacyjna "Belta".

2016-03-14 14:43
tom (KAI) / Mińsk, mz

– Jeśli sprawy z patriarchą Moskwy Cyrylem zostały uzgodnione, to nie można wykluczyć wizyty papieża w Mińsku. Nie tak dawno temu wszyscy mówili, że nigdy nie dojdzie do spotkania pomiędzy Franciszkiem i patriarchą Cyrylem. A potem jednak doszło do spotkania w Hawanie – powiedział metropolita Paweł.

Podkreślił, że aprobata patriarchy Cyryla dla papieskiej wizyty w kraju, którego Kościół prawosławny jest częścią Patriarchatu Moskiewskiego, wydaje się być czymś samo przez się zrozumiałym. – Jeśli na białoruskiej ziemi miałoby dość do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem, to takie spotkanie musi służyć jedności, a nie podziałowi ludzi – powiedział białoruski hierarcha prawosławny.

Z kolei abp Kondrusiewicz podkreślił, że warunkiem koniecznym dla wizyty papieża jest oficjalne zaproszenie białoruskiego państwa i zgoda patriarchy Cyryla. – Modlę się i mam nadzieję, że Franciszek pewnego dnia przybędzie na Białoruś – powiedział metropolita mińsko-mohylewski, wyrażając przekonanie, że w przyszłości Franciszek i patriarcha Cyryl spotkają się ponownie.

W dzień po wspólnym wystąpieniu telewizyjnym prawosławnego i katolickiego arcybiskupa metropolita Paweł spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, aby omówić kwestie współpracy między Kościołem a państwem. Hierarcha wskazał na potrzebę utworzenia nowego centrum kościelnego w Mińsku. Łukaszenka wyraził gotowość przekazania w niedługim czasie państwowego obiektu na utworzenie centrum, w którym mogłyby się odbywać duże wydarzenia kościelne. Spotkanie metropolity z szefem białoruskiego państwa służyło także przygotowaniom do planowanego Świętego Synodu Białoruskiego Kościoła Prawosławnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter