28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mosty solidarności Caritas ratują tysiące dzieci

Ocena: 5
342

Nie czekając na powstanie oficjalnych korytarzy humanitarnych, Caritas i ukraińskie parafie na własną rękę organizują ewakuację tysięcy dzieci z terenów najbardziej zagrożonych. Trafiają one do Polski i innych krajów europejskich, w których organizacje kościelne gwarantują ich przyjęcie i ochronę.

Fot. EPA/ARKADY BUDNITSKY

Mosty solidarności zainicjowane m.in. przez Caritas Spes (Caritas Ukrainy Kościoła rzymskokatolickiego) pomagają uporządkować największy – zdaniem ONZ – exodus od czasów II wojny światowej. Zdaniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, do środy w Polsce może znaleźć się nawet 2 mln. uciekających przed wojną Ukraińców.

Pracownicy Caritas z narażeniem własnego życia organizują transport tysięcy matek z dziećmi na zachodnią Ukrainę, na tereny graniczące z krajami Unii Europejskiej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i pracowników tej organizacji w tych regionach powstały dwa schroniska dla najmłodszych: w Iwano-Frakiwsku i w Pulmo niedaleko granicy z Polską.

W jednym z naszych ośrodków jest ponad dwieście dzieci z matkami. Wspólnie z polską i słowacką Caritas stworzyliśmy system logistyczny, który pozwala na ich sprawne przekazywanie. Ewakuacja odbywa się różnymi środkami transportu: pociągami, autobusami, prywatnymi samochodami, w zależności od tego, co jest na danym obszarze bezpieczniejsze. Jesteśmy bardzo elastyczni w reagowaniu na potrzeby. Jesteśmy pewni losu dzieci, ponieważ współpracujemy ściśle z Caritas Polska i Słowacja, które zapewniają im noclegi i artykuły pierwszej potrzeby

– powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim o. Władysław Gryniewicz.

Oficjalne korytarze humanitarne nie gwarantują bezpieczeństwa a wiele dzieci wciąż pozostaje w strefach ogarniętych wojną. Do Caritas nieustannie napływają liczne prośby o pomoc w ewakuacji. Po tygodniu spędzonym w schronach przeciwlotniczych dzieci są przerażone i nie odrywają się od swoich matek, a te z kolei wiszą na telefonach komórkowych, aby uzyskać informacje o swoich mężach, walczących na froncie. Obecnie Caritas organizuje dla tych rodzin także zajęcia edukacyjne, np. kursy angielskiego i tańca oraz wsparcie psychologiczne i duchowe

- dodał sekretarz generalny Caritas Spes.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter