24 lutego
poniedziałek
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mogilno-Gniezno: EDK szlakiem św. Wojciecha

Ocena: 0
984

Blisko 200 osób uczestniczyło minionej nocy w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Mogilna do Gniezna trasą św. Wojciecha. To pierwsza EDK w archidiecezji gnieźnieńskiej.

2016-03-12 16:41
bgk / Gniezno (KAI), mz
fot. mat. pras.

Organizatorzy planowali przyjąć stu uczestników. Zarejestrowało się ponad 160. Ostatecznie na trasę wyruszyło blisko 200, wielu bowiem zgłosiło się bezpośrednio w dniu wyjścia. Najmłodsi mieli 13 lat, najstarsi 60. Byli wśród nich zarówno świeccy, jak i duchowni, z archidiecezji gnieźnieńskiej i spoza jej granic.

Wędrówkę poprzedziła wieczorna Msza święta w mogileńskim kościele św. Jana Apostoła. Uczestnicy pokonali 42 kilometry drogami asfaltowymi i gruntowymi, co przy wczorajszej aurze i padającym deszczu było dodatkowo uciążliwe. Takie jest jednak założenie tego szczególnego nabożeństwa pokutnego – podjąć zmaganie z własnym bólem, słabością i zmęczeniem i przez to choć w ułamku doświadczyć ciężaru, który dźwigał Jezus.

– Miałem takie doświadczenie tej nocy. Tuż przed trzecią stacją – upadkiem Jezusa pod krzyżem sam upadłem, w błoto, i wtedy pomyślałem, że nie potrzebuję już żadnych innych rozważań i medytacji, bo sam tego fizycznego upadku doświadczyłem – mówi brat Piotr Krawczyk OFMCap z mogileńskiego klasztoru ojców kapucynów, organizator EDK szlakiem św. Wojciecha.

Dla brata Piotra była to druga Ekstremalna Droga Krzyżowa. W klasztorze w Mogilnie jest od niedawna. Chciał i tu zaszczepić ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, tym bardziej, że żadna z pobliskich tras nie wychodziła i nie przebiegała w całości w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Liczba uczestników pokazuje, że była to decyzja trafna i potrzebna.

Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zmierzali do katedry gnieźnieńskiej, gdzie przechowywane są relikwie patrona trasy św. Wojciecha. Wchodząc do bazyliki przechodzili przez Bramę Miłosierdzia – Drzwi Gnieźnieńskie, a później każdy miał możliwość indywidualnej modlitwy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -