2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Módlmy się wspólnie za prześladowanych

Ocena: 0
598

Polska sekcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP) towarzyszy Ojcu Świętemu w jego styczniowej intencji modlitewnej. Papież zaprosił wszystkich do modlitwy w intencji prześladowanych. Stowarzyszenie przypomina, że trwający pontyfikat przyniósł ważne gesty na rzecz budowania pokoju i braterstwa między chrześcijanami i muzułmanami.

Fot. ACN International

Ojciec Święty Franciszek zaprosił wiernych, by w styczniu szczególnie modlili się w intencji tych, którzy doświadczają prześladowań i dyskryminacji na tle religijnym. Papież podkreślił, że wolność religijna pozwala nam docenić „drugiego człowieka w jego odmienności i uznać w nim prawdziwego brata”. „Albo jesteśmy braćmi, albo wszyscy przegrywamy” – wyjaśnił. Dodał, że prześladowanie ludzi za to, że publicznie wyznają swoją wiarę jest szaleństwem.

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie każdego dnia podejmuje modlitwę w intencji prześladowanych. Pamięta również o styczniowej intencji Ojca Świętego.

Ks. Paweł Antosiak z PKWP przebywał w Iraku w trakcie papieskiej pielgrzymki do tego kraju. Przypomina o zaangażowaniu Franciszka na rzecz pokoju i braterstwa.

Ojciec Święty podkreślał, że różnorodność wyznań i religii nie musi stanowić podstawy do konfliktu, ale może być bogactwem dla mieszkańców Iraku

– wyjaśnia.

Papież podkreślał, że chrześcijanie i muzułmanie mogą żyć w pokoju. „W Ur Chaldejskim mówił, że wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama” – zwraca uwagę Tomasz Zawal, dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu.

Poprzez papieską pielgrzymkę cały świat usłyszał o tych chrześcijanach, którzy pozostali w Iraku. Ojciec Święty podkreślał ich cierpienie. Przypomniał o krzywdzie, jaka została im wyrządzona przez radykalny islam. „Wzywał, by ta sytuacja nigdy się nie powtórzyła; by narody, które przez wieki potrafiły razem współistnień pokojowo i rozwijać Irak, powróciły do pięknej tradycji tej ziemi; współistnienia na tej samej ziemi” – zauważa ks. Paweł Antosiak.

Tomasz Zawal tłumaczy, że kierunek na rzecz braterstwa i pokoju, jest podejmowany przez Ojca Świętego od początku pontyfikatu. „W Egipcie na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze, najważniejszym forum dla islamu sunnickiego, Papież apelował do przywódców religijnych o sprzeciw wobec przemocy” – mówi. Z Wielkim Imamem Ahamadem Al-Tayyibem Ojciec Święty podpisał dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju. „Został on bardzo dobrze odebrany przez duchownych muzułmańskich” – podkreśla Tomasz Zawal. Dodaje, że w Iraku „Franciszek rozmawiał z ajatollahem al-Sistanim, autorytetem islamu szyickiego”.

Dyrektor regionalnego oddziału PKWP w Poznaniu przypomina też, że Ojciec Święty uczynił kardynałem metropolitę Bangi z Republiki Środkowoafrykańskiej. W trakcie wojny domowej Nzapalainga Dieudonne ruszył wspólnie z muzułmańskim imamem i protestanckim pastorem w pieszą pielgrzymkę przez kraj, „wzywając do wspólnego budowania pokoju” – wyjaśnia. Dodaje, że gestem, który został dostrzeżony przez cały świat, było pocałowanie stóp walczącym ze sobą przywódcom politycznym Sudanu Południowego. „Ten gest spowodował, że oni już nie wrócili do walki. Pokój stał się trwałą rzeczywistością w tym kraju” – mówi. W wielu domach w Sudanie jest zdjęcie tego gestu. „Został on odebrany przez mieszkańców Afryki jako przekraczający historyczną rzeczywistości” – podkreśla Tomasz Zawal. Wskazuje, że poprzez ten gest „można było zaleczyć krwawiące rany historii kolonialnej”.

Czytaj także: Papieska intencja na styczeń 2022: wybierzmy drogę braterstwa

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter