28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa za państwo

Ocena: 0
5736
Katolik modlący się za państwo buduje z nim najgłębsze i najszczersze relacje, ponieważ wszystkie sprawy, o które prosi, otacza jednocześnie uczuciem. Nasi najwięksi patrioci i mężowie stanu wyrośli z modlitwy za Ojczyznę.
Reakcją lewicowych środowisk na aktywność ruchów pro-life, broniących prof. Chazana jest przywołanie dawno niesłyszanej melodii o „piątej kolumnie”, „agentach Watykanu” i oskarżanie katolików o większą lojalność wobec państwa kościelnego niż państwa polskiego. Przykre to, że po obchodach 25. rocznicy wolnej Polski znowu powraca retoryka rodem z esbeckiego Departamentu IV, który umacniał socjalistyczne państwo, walcząc z Kościołem.

Relacje liberalnych mediów z akcji modlitewnych czy protestów w obronie życia pokazują ludzi z wykrzywionymi twarzami i zaciśniętymi w pięściach różańcami, którymi wygrażają kamerzyście. Nie trzeba się domyślać, jak widz ma odebrać taki przekaz – katolicyzm na mapie współczesnej Polski to element agresywny, coraz bardziej obcy, psuje państwo, nie pozwala mu się rozwijać. Trzymają się go ludzie, którzy nie załapali się na nowoczesność.
Osoby odmawiające publicznie różaniec to najlepszy materiał ludzki, na którym Polska się jeszcze nigdy nie zawiodła
Tymczasem Kościół nakazuje modlitwę za Ojczyznę i rządzących. Chrystus nie głosił religii prywatnej. Jego ewangeliczne orędzie dotyczy nie tylko pojedynczych osób, ale i całych społeczeństw oraz państw. Kościół nie jest obojętny na sprawy świata, zatem katolik też nie może być obojętny na świat mu najbliższy – własną Ojczyznę. Bóg przemawia do człowieka przez różne sprawy i instytucje jego życia, również przez państwo. Chrześcijanin nie jest od niego uwolniony, jak każdy człowiek potrzebuje nieustannego związku z państwem. Żyje w nim, rozwija się, wchodzi w tysiące interakcji z jego instytucjami i przedstawicielami. Państwo stawia przed nim wyzwania i wzbudza najróżniejsze, często ambiwalentne, uczucia, a skoro tak, to nie może on pozostawać wobec niego obojętnym i dlatego się za nie modli. To naturalne, że gdy instytucja, do której należę, albo z którą mam kontakt, przeżywa kryzys, to ten kryzys dotyka mnie. Modlitwa wychodzi zawsze wobec potrzeb świata.

Modlić się za kogoś to znaczy sprzyjać mu, życzyć mu dobrze, cieszyć się z jego sukcesów i smucić z porażek. Modlitwa jest relacją nie tylko z Bogiem, lecz z tym wszystkim, co człowiek otacza prośbą. Tak działa tajemnica modlitwy: „w co wierzę, tak się modlę, jak się modlę, tak żyję”. To modlitwa rozpala w sercu ogień do ofiarnej służby i wysiłku na rzecz swego kraju.


Bóg i Ojczyzna

W czasie powstań narodowych i okupacji niemal każda plebania była lokalnym sztabem i lazaretem. Nie ma w tym nic dziwnego. Modlitwa jest kuźnią gorących uczuć, dzięki niej człowiek potrafi się całkowicie zaangażować na rzecz innych. Modlitwa za państwo wzbudza nowe głody, ambicje, zamierzenia. W modlitwie nie ma rzeczy małych, błahych. Modlitwa za państwo kieruje ku wielkim celom i stawia wielkie wymagania. To bardzo ważne, ponieważ bez wielkich celów nie da się robić poważnej polityki. Z biegiem czasu prośby zaczynają obejmować nowe zagadnienia, kolejnych ludzi i potrzeby własnego państwa. Modlący się zaczyna żyć rytmem ich spraw.

Nie jest przypadkiem, że najwybitniejsi przedstawiciele naszego narodu, byli ludźmi głębokiej modlitwy. Ostatni dyktator powstania styczniowego, Romuald Traugutt, wielki strateg i człowiek niezłomnej woli, rozpoczynał i kończył dzień długą modlitwą. Ludzie pracujący w jego sztabie wspominali, że był to człowiek rozmodlony. Po upadku powstania, kiedy Polacy pozbawieni byli własnego państwa a władze carskie pacyfikowały kolejne polskie instytucje, to właśnie duchowni budowali małe wysepki polskości poprzez liczne zgromadzenia zakonne, pomoc charytatywną i posługę duszpasterską. Tacy ludzie, jak: kapucyn bł. Honorat Koźmiński, św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński, św. Rafał Kalinowski, bł. Edmund Bojanowski, bł. Bronisław Markiewicz i wielu, wielu innych w skrajnie trudnych warunkach przypominali Polakom, kim są i wbrew nadziei zaklinali ich, że Polska jeszcze się odrodzi.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd o. Honoratowi jako wybitnemu kapłanowi w 2008 r., napisał w swojej uchwale: „Wierny przekonaniu, iż «tu Opatrzność Boża nas postawiła, tu pracować będziemy», mimo carskich represji ojciec Honorat Koźmiński zjednoczył wokół swoich działań patriotycznych, charytatywnych i religijnych tysiące osób, wskazując im najważniejsze pola pracy: kształcenie młodzieży, wychowanie dzieci, służbę chorym, opiekę nad ubogimi, wyzyskiwanymi i odrzuconymi, podnoszenie poziomu kulturalnego uwłaszczonego ludu wiejskiego. Był wybitnym wykładowcą teologii, kaznodzieją, spowiednikiem oraz działaczem społecznym – poświęcając się w tym pracy nad trzeźwością narodu – zwracał się również do współczesnych w licznych publikacjach o tematyce religijnej i społecznej”.

Kardynał Stefan Wyszyński nie wygłosił chyba homilii, w której nie napomknął o obowiązku służby wobec Ojczyzny. „Dla nas po Bogu, największa miłość – to Polska!” – powtarzał. Tuż przed uwięzieniem powiedział do wiernych: „Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko Narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię, czynię dla niej”. Z kolei Jan Paweł II mówił całemu światu, że jest „synem tej ziemi” i ułożył litanię do polskich świętych, którą odmawiał co dzień. Czy ludzie zarzucający katolikom większą lojalność wobec Kościoła niż własnego państwa znają te karty naszej historii?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter