17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa przebłagalna na Jasnej Górze

Ocena: 5
297

Na Jasnej Górze rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu wprowadzające w Wielki Post. Modlitwa ma charakter głównie pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy, szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii. Jest to także modlitewne wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania oraz o ustanie koronawirusa.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości. Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości

– mówi kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

Paulin  podkreśla, że „ten czas walki o życie w czasie pandemii, jest też zachętą do modlitwy o uszanowanie ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał dziś na Jasnej Górze, że „być człowiekiem to znaczy współdoznawać i współcierpieć z innymi”.

Człowiek wrażliwy moralnie nie może żyć beztrosko, kto raz własnym sercem przeżył ból świata, już nie zazna tego rodzaju szczęścia o jakie ludzie się ubiegają

– mówił abp Depo podczas Mszy św. transmitowanej przez TVP.

Przywołując postać św. Walentego, metropolita częstochowski podkreślił, że uczy on nas otwarcia na dary niezafałszowanej miłości i życia zgodnego z Ewangelią.

Relikwie Patrona Zakochanych, fragment jego ręki, jak przypominają paulini, błogosławiącej i pouczającej, przechowywane są w XVII-wiecznej Kaplicy Świętych Relikwii w bazylice. W niewielkim, bogato zdobionym pomieszczeniu znajdują się oszklone gabloty, a w nich setki relikwiarzy ze szczątkami świętych. Św. Walenty ma w kaplicy swój obraz, pod którym umieszczono relikwiarz ze srebrnej blachy w kształcie przedramienia.

W lutym 2006 r. paulini podzielili się relikwiami św. Walentego z parafią w Konopiskach w archidiecezji częstochowskiej, która jest pod wezwaniem tego świętego.

40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu ma charakter głównie pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy. Jest też zaproszeniem, aby nowy okres liturgiczny rozpocząć z dobrym nastawieniem, oddając swoje życie Bogu.

Jak co roku, w częstochowskim sanktuarium przygotowaniem do tego szczególnego czasu jest trwające 40 godzin nabożeństwo, podczas którego wystawiany jest Najświętszy Sakrament, by pielgrzymi i okoliczni mieszkańcy mogli włączyć się w modlitwę. W tym roku ze względu na transmisje Mszy św. z kaplicy Matki Bożej adoracja trwa, nie w tzw. dużym kościele a w Kaplicy Sakramentu Pokuty.