19 października
poniedziałek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Módlcie się za nimi

Ocena: 5
2124

Zostałeś źle potraktowany w kancelarii parafialnej? Znasz kapłana, który się pogubił? Słyszysz o księżach coraz gorsze rzeczy? Zamiast narzekać, zacznij się modlić.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

„Nie ma złych kapłanów. Są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą” – mawiał św. Jan Maria Vianney. Słowa proboszcza z Ars wielu już wzięło sobie do serca.

– Jeśli jesteśmy zadowoleni z posługi jakiegoś księdza albo jest on nam bliski, możemy to wyrazić poprzez modlitwę. A jeżeli mamy, czasem bardzo duże, zastrzeżenia do kapłanów, to zamiast krytykować, też lepiej się pomodlić – mówi Sandra Kwiecień, doradca podatkowy z Bytomia. Jeszcze jako studentka założyła w 2010 r. Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów. Zasada jest prosta. Wybierasz kapłana i codziennie modlisz się w jego intencji. Okres dowolny: tydzień, miesiąc, rok. Niektórzy podejmują się adopcji do końca życia.

Można wybrać księdza, którego znamy osobiście. Na stronie DDAK jest też lista oczekujących, którzy sami poprosili o modlitwę. – Personalizacja jest ważna. Kiedy jesteśmy odpowiedzialni za konkretną osobę, to zobowiązanie staje się realne – mówi Sandra Kwiecień. – Każdy sam wybiera sposób modlitwy: brewiarz, Różaniec, Koronka... Modlitwa musi być codzienna, odpowiedzialność bierzemy każdego dnia – wyjaśnia.

Od momentu powstania DDAK zaadoptowanych zostało blisko 10 tys. kapłanów – to prawie jedna trzecia wszystkich księży w Polsce. Ponieważ strona internetowa została przetłumaczona na kilka języków, są też adopcje z Ameryki, Afryki i Azji. W modlitwę włączyło się aż 19 tys. osób.

– Mamy mnóstwo świadectw o skuteczności duchowej adopcji. Prawie na początku naszej akcji zgłosił się pewien kapłan z Czech, które miał olbrzymie trudności. Modlitwy za niego podjęło się sześć osób. Na początku wpływ był tylko psychologiczny. Ale cztery lata temu ponownie do mnie napisał. Jego życie się zmieniło, poczuł w sobie siłę, nawrócił się. Założył grupę wsparcia dla osób, które mają problem z alkoholem – opowiada Sandra Kwiecień.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy albo wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,1-10; Ps 100,2-5; Łk 12,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter