29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mocni w Duchu od trzydziestu lat!

Ocena: 3.025
4648

Zaczęło się od o. Józefa Kozłowskiego SJ, który w czasach komuny gromadził przy łódzkim kościele Jezuitów młodzież. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 1987 roku zapoczątkował z nią wspólnotę ewangelizacyjną Mocni w Duchu.

fot. Maria Markiewicz/Mocni w Duchu

– Nazywało się to „spotkania dla młodzieży pracującej”, gdyż nie można było mówić w tamtym czasie o spotkaniach religijnych – tłumaczy o. Paweł Sawiak SJ, duszpasterz Mocnych w Duchu. – Zainteresowanie o. Kozłowskiego odnową charyzmatyczną rozpoczęło się od tego, że sam przeżył seminarium Odnowy w Duchu Świętym i tym doświadczeniem chciał się podzielić z młodymi, którzy gromadzili się przy naszej parafii.

Tak zaczęły się spotkania formacyjne dla młodzieży. Były to pierwsze kroki „zapoznawcze” i rozeznawanie ruchu charyzmatycznego, który wówczas nie był jeszcze tak znany w Kościele w Polsce. Aby jeszcze lepiej zrozumieć sens ewangelizacji i odnowy charyzmatycznej, o. Kozłowski sięgnął do książki o. Emiliana Tardiffa OP „Jezus żyje”. Została ona przetłumaczona na polski i wydrukowana na początku lat 90. w 10 tys. egzemplarzy. Cieszyła się, i nadal cieszy, powodzeniem wśród wielu osób, nie tylko związanych z Odnową w Duchu Świętym.

– Zmieniła moje patrzenie na Jezusa i na moją osobistą relację z Nim – mówi Kamila Rybarczyk. – Jezus jest obok mnie. On mnie kocha, a ja nie jestem sama, bo z Jezusem człowiek nigdy nie jestem sam.

Książka miała wiele wydań i rozeszła się w ponad 100 tys. egzemplarzy.

 

Co tydzień spotkanie

Ojciec Józef Kozłowski, świadomy, że ewangelizacja nie może opierać się tylko na księdzu, postanowił powołać zespół muzyczny i dotrzeć z Ewangelią także do tych, którzy są na nią zamknięci. Tak powstaje zespół, który wyłonił się ze wspólnoty Mocni w Duchu. Kim są?

– Mocni w Duchu to wspólnota, która co tydzień gromadzi na spotkaniach ok. 300 osób. Faktycznie jest ich więcej – ok. pół tysiąca osób mieszkających w Łodzi i okolicy. Dzięki transmisjom internetowym spotkań modlitewnych jest dziś około 2 tys. osób, które utożsamiają się z Mocnymi w Duchu i regularnie uczestniczą w cotygodniowej modlitwie. Pochodzą z różnych miast Polski, ale także innych krajów. Najwięcej zrzeszonych jest z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Francji – tłumaczy o. Sawiak.

– Do wspólnoty należę od sześciu lat – mówi Małgorzata Kasprzyk. – Ta przygoda rozpoczęła się od udziału we Mszy Świętej z modlitwą o uzdrowienie, która odbywa się u łódzkich jezuitów w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i ostatni poniedziałek miesiąca. Tam usłyszałam o Mocnych. Patrząc z perspektywy czasu, muszę powiedzieć, że spotkania we wspólnocie wpływają na moją wiarę, porządkują mnie, kształtują.

Zespół pomaga w rekolekcjach ewangelizacyjnych, organizuje fora charyzmatyczne, warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży

 

Bogata oferta

Potem powstało wydawnictwo, które przygotowuje książki z konferencjami polskich i zagranicznych charyzmatyków, podręczniki do seminarium Odnowy w Duchu Świętym oraz inne pozycje pomocne w pogłębianiu wiary. Powstają kolejne wspólnoty i choć z czasem zabrało o. Kozłowskiego – zmarł w maju 2003 r. – działalność Odnowy przy jezuickiej parafii wciąż się rozwija.

Od samego początku w ostatnią niedzielę i poniedziałek miesiąca odbywa się Msza z modlitwą o uzdrowienie, swoistego rodzaju zwornik comiesięcznych spotkań i działań ewangelizacyjnych. Ci, którzy nie mogą przyjechać, modlą się, uczestnicząc w transmisji internetowej, która odbywa się przez YouTube. Transmisje te Mocni prowadzą od 2010 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter