11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mocni w Duchu od trzydziestu lat!

Ocena: 3.4
818

Zaczęło się od o. Józefa Kozłowskiego SJ, który w czasach komuny gromadził przy łódzkim kościele Jezuitów młodzież. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 1987 roku zapoczątkował z nią wspólnotę ewangelizacyjną Mocni w Duchu.

fot. Maria Markiewicz/Mocni w Duchu

– Nazywało się to „spotkania dla młodzieży pracującej”, gdyż nie można było mówić w tamtym czasie o spotkaniach religijnych – tłumaczy o. Paweł Sawiak SJ, duszpasterz Mocnych w Duchu. – Zainteresowanie o. Kozłowskiego odnową charyzmatyczną rozpoczęło się od tego, że sam przeżył seminarium Odnowy w Duchu Świętym i tym doświadczeniem chciał się podzielić z młodymi, którzy gromadzili się przy naszej parafii.

Tak zaczęły się spotkania formacyjne dla młodzieży. Były to pierwsze kroki „zapoznawcze” i rozeznawanie ruchu charyzmatycznego, który wówczas nie był jeszcze tak znany w Kościele w Polsce. Aby jeszcze lepiej zrozumieć sens ewangelizacji i odnowy charyzmatycznej, o. Kozłowski sięgnął do książki o. Emiliana Tardiffa OP „Jezus żyje”. Została ona przetłumaczona na polski i wydrukowana na początku lat 90. w 10 tys. egzemplarzy. Cieszyła się, i nadal cieszy, powodzeniem wśród wielu osób, nie tylko związanych z Odnową w Duchu Świętym.

– Zmieniła moje patrzenie na Jezusa i na moją osobistą relację z Nim – mówi Kamila Rybarczyk. – Jezus jest obok mnie. On mnie kocha, a ja nie jestem sama, bo z Jezusem człowiek nigdy nie jestem sam.

Książka miała wiele wydań i rozeszła się w ponad 100 tys. egzemplarzy.

 

Co tydzień spotkanie

Ojciec Józef Kozłowski, świadomy, że ewangelizacja nie może opierać się tylko na księdzu, postanowił powołać zespół muzyczny i dotrzeć z Ewangelią także do tych, którzy są na nią zamknięci. Tak powstaje zespół, który wyłonił się ze wspólnoty Mocni w Duchu. Kim są?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły