25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moc w słabości

Ocena: 4.7
730

„Wzrost zaczyna się, gdy zaczynamy akceptować naszą własną słabość” – napisał Jean Vanier. Charyzmatyczny założyciel Wspólnot L’Arche i ruchu Wiara i Światło zmarł w Paryżu 7 maja.

fot. L'Arche International

– Jean Vanier pocałował mnie w rączkę – powiedziała czterdziestokilkuletnia Marysia z zespołem Downa. Nie pamięta, kiedy to było, gdzie, w jakich okolicznościach. To nieistotne. Pamięta, że dwumetrowy Jean pocałował ją, drobną i niepełnosprawną, w rękę. Ten przykład doskonale oddaje przesłanie Jeana Vaniera o godności każdego człowieka, szczególnie słabego. Msza Święta w warszawskim kościele Świętego Krzyża 12 maja w jego intencji zgromadziła tłumy ludzi.

 

Arka – wspólnota równości

Urodził się w 1928 r. Był synem gubernatora generalnego Kanady. Zgodnie z wolą rodziców został oficerem marynatki wojennej, zrezygnował jednak z kariery wojskowej, wstąpił natomiast do wspólnoty „L’Eau de Vie” kierowanej przez charyzmatycznego o. Thomasa Philippe’a, z którym przyjaźnił się całe życie, do 2006 r. Jean Vanier kończy teologię, później również filozofię, którą wieńczy doktoratem. Wykłada na uniwersytecie w Toronto.

Zobaczywszy w domu pomocy społecznej ludzi przywiązanych do łóżek, często pozostawionych sobie, odczuwa potrzebę poświęcenia się sprawie osób niepełnosprawnych intelektualnie. W 1964 r. kupuje w Trosly, we Francji, niewielki dom, w którym zamieszkuje z dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami. W taki sposób powstała pierwsza Wspólnota L’Arche (Arka). Napisał potem: „zbędna im była moja wiedza i kompetencje naukowe, ale potrzebowali mojego serca”. Przychodzili młodzi ludzie, powstawały kolejne wspólnoty, których istotą było wspólne życie na zasadzie partnerstwa i równości – osób z niepełnosprawnością i ich asystentów, bo nie ma tam opiekunów i podopiecznych. Wszyscy tam, na miarę możliwości, angażują się w prowadzenie domu. Wszystko oparte jest na przyjaźni i wzajemności. Obecnie na świecie istnieją 154 wpólnoty L’Arche w 38 krajach, w tym cztery w Polsce.

„Zwykle ci, którzy coś ofiarowują, mają władzę, pieniądze. Można by zapytać: co może dać osoba słaba? Może dać serce i przyjaźń” – pisał. W innym miejscu zauważa: „osoby upośledzone, a szczególnie te z zespołem Downa, pomagają nam przełamywać bariery, które sami wokół siebie tworzymy. Jest coś niesamowitego w ich zdolności zapraszania nas do autentycznej i pogłębionej relacji”.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -