21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moc liturgii

Ocena: 0
588

Życie liturgiczne i osobiste życie wewnętrzne to aspekty tej samej rzeczywistości.

Czas pozostaje tajemnicą. Czym on jest, wiemy z doświadczenia, chociaż nie zdajemy sobie sprawy, że nie wiemy tego do końca. Czasami chwile się uwieczniają, a długie okresy błyskawicznie znikają. Jednak cykliczność pomaga zaradzić nieubłaganemu przemijaniu: daje złudzenie stałości, okazję do ponownego rozpoczynania. Pierwszy rozdział Pisma Świętego łączy czas – w postaci tygodnia – z Bożym przeznaczeniem człowieka. Kościół, idąc za żydowską tradycją, wpisuje swą liturgię w rytmy kosmosu. Dzień, tydzień, rok – stają się ramami dla kultu Bożego.

W ciągu roku liturgia pozwala nam ze spokojem przeżyć główne prawdy z życia Jezusa. Rozważając je, wciąż odkrywamy nowe aspekty do naśladowania, powody do dziękczynienia, zachęty do coraz ofiarniejszej miłości. W świętach maryjnych ukazuje nam się piękno Matki Bożej. Porusza nas przykład świętych, którzy musieli się zmagać z życiem tak jak my, chociaż kroczyli całkiem innymi drogami, niż nasza.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (633), 19 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w WarszawieSALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły