24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodzież wybiera się na spotkanie Taizé

Ocena: 0
1351

Około 3,5 tys. młodych Polaków weźmie udział w tegorocznych Europejskim Spotkaniu Młodych w Walencji.

2015-12-04 13:12
mip / Warszawa (KAI), mz

Co roku na przełomie grudnia i stycznia wspólnota braci z Taizé organizuje ekumeniczne spotkanie w jednym z europejskich miast. Do Walencji pojedzie również bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Do położonej nad Morzem Śródziemnym Walencji, według szacunków organizatorów, może w tym roku przyjechać ok. 25 tys. uczestników spotkania młodych. Będzie ono trwało od poniedziałku 28 grudnia 2015 do piątku 1 stycznia 2016 r.

– W ostatnich latach ogólna liczba uczestników to ok. 30 tys., czasem trochę więcej, czasem trochę mniej, w zależności od miasta, gdzie się spotkanie europejskie odbywa. Im bardziej w centrum Europy, tym oczywiście więcej uczestników – wyjaśnia KAI br. Marek ze Wspólnoty z Taizé. W Pradze w ubiegłym roku było ponad 30 tys. młodych, w tym 6 tys. Polaków.

Mniejsza liczba uczestników z Polski na spotkaniu w Walencji wynika, zdaniem br. Marka, zarówno z odległości, jaką musieliby pokonać młodzi wybierający się do Hiszpanii, jak i ze zbliżających się w Polsce Światowych Dni Młodzieży. – Intensywne przygotowania we wszystkich diecezjach bardzo absorbują duszpasterzy młodzieży i samych młodych – zauważa organizator.

Podobnie jak w latach ubiegłych udział w Europejskich Spotkaniach Młodych organizuje Duszpasterstwo Akademickie "Piątka". W tym roku do Walencji pojedzie ok. 70 młodych związanych z łódzkim duszpasterstwem.

Młodzież diecezji radomskiej, która wybiera się do Walencji w drodze na spotkanie młodych odwiedzą rówieśników z Genui, którzy w lipcu przyjadą do Radomia na Dni w Diecezji, będące częścią Światowych Dni Młodzieży. – To znak międzynarodowej wymiany, jaka tworzy się zarówno przy okazji ŚDM, jak i Europejskich Spotkań Młodych – wyjaśnia KAI ks. Mariusz Wilk, organizator wyjazdu młodzieży radomskiej do Walencji.

W tegorocznym Spotkaniu Młodych organizowanym przez braci z Taizé, podobnie jak rok temu, weźmie udział biskup radomski Henryk Tomasik, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

W Polsce istnieje prawie 110 punktów przygotowawczych do spotkań młodych Wspólnoty z Taizé. Najczęściej znajdują się one przy duszpasterstwach akademickich. Nie tylko koordynują grupy uczestników spotkań, ale też prowadzą program formacyjny dla młodzieży oparty na założeniach wspólnoty z Taizé.

Europejskie Spotkania Młodych organizowane są przede wszystkim z myślą o młodych ludziach w wieku od 17 do 35 lat. Inicjatorem wydarzenia, jak i całej międzynarodowej wspólnoty ekumenicznej był brat Roger. Od 1978 r., kiedy po raz pierwszy zorganizowano takie spotkanie, czterokrotnie odbyły się one w Polsce: dwukrotnie we Wrocławiu (w 1989 i 1995 r.), raz w Warszawie (w 1999 r.) oraz w Poznaniu (w 2009 r.).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -