22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mistrz na emeryturze

Ocena: 5
2770

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Henryka Hosera SAC z funkcji ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Jaki dorobek zostawia arcybiskup?

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Abp Henryk Hoser mówi, że w życiu miał cztery nowicjaty.

– Najpierw w stowarzyszeniu apostolskim, potem w Afryce, w Europie Zachodniej, wreszcie w diecezji warszawsko-praskiej – wylicza. Kiedy obejmował ją w 2008 r., musiał od początku uczyć się Kościoła od strony duszpasterskiej. Opuścił bowiem Polskę miesiąc po święceniach i przez kolejne 34 lata był poza krajem, nie licząc odwiedzin. – Trzeba się było dużo nauczyć, w tym etosu księży diecezjalnych, bo dotychczas pracowałem z zakonnymi misjonarzami – wspomina. – Musiałem się zaznajomić z życiem duszpasterskim, z geografią diecezji, z księżmi, zakonnikami i świeckimi tu pracującymi.

 

Rodzina, ach rodzina!

Fundamentem pasterskim abp. Hosera są Ośrodki Formacji Rodzin. – Jako lekarz i misjonarz wiele pracował z rodzinami – mówi ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii warszawsko-praskiej. – Parafialne ośrodki, które tworzy w naszej diecezji od lat, są kontynuacją jego doświadczeń na tym polu z Rwandy. Arcybiskup podkreśla jednak, że nie wystarcza ogólne duszpasterstwo rodzin. Potrzeba bowiem indywidualnego ich wspierania i prowadzenia. Kładzie więc nacisk na świeckich, bo księża sami tego nie zrobią. Formuje małżeństwa, by one dalej pomagały w parafiach.

Raz lub dwa razy w miesiącu arcybiskup prowadzi zajęcia w duszpasterstwie rodzin. – Jego autorski program „Ewangelizacja intymności małżeńskiej” ma pomóc małżonkom w zrozumieniu, czym jest niezwykła relacja małżeńska, jak ją budować, by żyć szczęśliwie, jak dobrze wychowywać dzieci – mówi Małgorzata Walaszczyk, dyrektor Specjalistycznej Diecezjalnej Poradni Rodzinnej. – Szczególne miejsce zajmuje w nim sfera intymności małżeńskiej. Księdzu arcybiskupowi zależy, by małżonkowie odkryli dar swojej seksualności, zrozumieli jej sens i potrafili w pełni z niego korzystać.

W diecezji działa blisko 50 parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny, pracujących z narzeczonymi i rodzinami na każdym etapie ich rozwoju.

Rodzina to Kościół domowy – od niej zależy Kościół diecezjalny i dalej: powszechny. – Najważniejsze z tego, co abp Hoser zrobił dla swojej diecezji, ale i Kościoła w Polsce, jest budowanie cywilizacji miłości. To stała troska o świat oparty na miłości, sprawiedliwości, prawdzie, wolności i solidarności – mówi ceniąca hierarchę prof. Maria Ryś z Katedry Psychologii Rodziny Wydziału Filozofi i Chrześcijańskiej UKSW.

Arcybiskup w wielu wystąpieniach na UKSW ostrzegał – przypomina pani profesor – że jesteśmy świadkami światowego kryzysu rodziny, który objawia się szczególnie przez osłabienie więzów wewnątrzrodzinnych, podatność na wpływy środowisk antyrodzinnych, które nie wspierają wierności. Zwracał także uwagę na problem zagubienia tożsamości współczesnego człowieka, wewnętrznego rozszczepienia, braku świadomości integralności ludzkiej psychiki i cielesności, braku odniesienia do duchowego wymiaru człowieka, prowadzących do zagubienia i depresji.

– Ksiądz arcybiskup, pewnie także jako lekarz, przybliża nam metaforę Franciszka ujmującą Kościół jako „szpital polowy” – mówi prof. Maria Ryś. – W kontekście rodziny zachęca, by słuchać młodych ludzi, małżonków, a także osób, które szukają innych dróg, którym małżeństwa się rozbiły. Jako ważne zadanie ksiądz arcybiskup widzi integrację z Kościołem tych, którzy się zagubili. Jeśli są to osoby ochrzczone – podkreślał zawsze – także są Kościołem.

 

Misja: media

Charakterystyczna dla posługi abp. Hosera jest jego troska o misje. – Sam ponad 20 lat był misjonarzem – tłumaczy ks. Szczepaniuk. – Doskonale więc zna ich sens i potrzeby. Gdy biskupi z innych krajów prosili o przysyłanie do nich księży, zawsze starał się pomóc. Doprowadził do powstania parafi i misyjnej w Sierra Leone; dziś cieszy się jej owocami. Misja prężnie pracuje, jest tam duszpasterstwo parafialne i szkoły, w których dzieci nie tylko się uczą, ale i nabywają formacji duchowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter