4 czerwca
czwartek
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misjonarze nadzieją na lepszą przyszłość

Ocena: 0
277

Misjonarze niosą swoim podopiecznym nie tylko nadzieję na życie wieczne, ale także zwyczajną nadzieję na lepszą przyszłość – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” ks. Zbigniew Sobolewski. W najbliższą niedzielę 11 marca w kościołach przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na pomoc misjonarzom posługującym poza granicami naszego kraju.

fot. pixabay.com

Dyrektor Działa Pomocy „Ad Gentes” zwraca uwagę, że na misjach posługuje obecnie 2007 misjonarzy, w tym księża diecezjalni, zakonnicy i zakonnice, a także 59 misjonarzy świeckich. – Wszyscy pełnią bardzo różne dzieła: nie tylko głoszą Ewangelię, ale także dają świadectwo codziennej miłości miłosiernej – podkreśla ks. Sobolewski.

Duchowny wskazuje, że ofiarna i trudna praca misjonarzy jest również wkładem Kościoła w Polsce w budowanie nowej cywilizacji solidarności i braterstwa, cywilizacji, która nie jest obojętna na los najuboższych. Jego zdaniem, wyrazem zaangażowania Kościoła w Polsce w dzieło misji jest duża ofiarność wiernych, dzięki którym w ubiegłym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” mógł zrealizować 169 projektów na całym świecie.

– W ubiegłym roku udało się nam wraz z ojcami franciszkanami wybudować w Tanzanii szkołę dla 700 uczniów. Tyle dzieci dzięki Polakom będzie mogło podjąć edukację – mówi duchowny.

Pytany o to, które miejsca na mapie świata wymagają szczególnej opieki misjonarzy, dyrektor Dzieła „Ad Gentes” wskazuje, że misjonarze są potrzebni wszędzie, a każdy kontynent, na którym posługują ma swoją specyfikę. W Afryce misjonarze nie tylko wspierają rozwój cywilizacyjny i walczą z niedożywieniem i ubóstwem, ale otwierają tamtejszą wspólnotę wierzących na Kościół powszechny. Z kolei w Azji zadaniem misjonarzy jest dodawanie otuchy prześladowanym ze strony fundamentalistów i budowanie mostu między chrześcijaństwem, a lokalnymi religiami. W Ameryce środkowej misjonarze są natomiast potrzebni, żeby upominać się o godność człowieka i poszanowanie ludzkich praw. – Tam ciągle częsta jest korupcja, przemoc, handel narkotykami i przestępczość zorganizowana. Misjonarze pokazują, że można iść inną drogą – powiedział ks. Sobolewski.

Duchowny przypomina, że druga niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Ad Gentes”, jest dniem modlitwy postu oraz solidarności z misjonarzami. W tym roku obchodom towarzyszy hasło: „Gdzie misjonarze, tam nadzieja”. Z tej okazji we wszystkich kościołach w tym dniu do puszek zbierane są ofiary na fundusz misyjny.

– W tym roku chcemy zwrócić uwagę na to, że misjonarze, poprzez głoszenie Słowa Bożego i poprzez swoją pracę charytatywną, edukacyjną, czy medyczną, nie tylko dają nadzieję na życie wieczne, ale niosą tysiącom podopiecznym zwyczajną nadzieję na lepszą przyszłość – mówi w rozmowie z KAI ks. Sobolewski. – Polscy misjonarze to ludzie młodzi i pomysłowi, w tym co robią – podkreśla dyrektor Dzieła „Ad Gentes”.

Ks. Zbigniew Sobolewski wyraża wdzięczność za wspieranie Dzieła i przekonuje, że pieniądz wrzucony w najbliższą niedzielę do puszki lub przekazany za pomocą SMS-a, zebrany razem z innymi ofiarami, stanowi już pokaźną sumę, dzięki której najuboższym z krajów misyjnych można uczynić wiele dobrego.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” działa przy Konferencji Episkopatu Polski od 2006 r. Do jego zadań należy wspieranie polskich misjonarek i misjonarzy, którzy pracują w 97 krajach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 czerwca

Czwartek, IX Tydzień zwykły
+ święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 22,9-18 lub Hbr 10,4-10; Ps 40,7-11b.17; Mt 26,36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter