29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misjonarze na medal

Ocena: 4.49117
3307

Najbardziej zasłużonym dla misji osobom i instytucjom wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Uroczystość odbyła się 25 października w Galerii Porczyńskich w Warszawie z udziałem przedstawicieli episkopatu i władz państwowych.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Spośród ponad setki kandydatów zgłoszonych do odznaczenia kapituła pod kierownictwem bp. Jana Piotrowskiego – też misjonarza – wyłoniła piętnastu laureatów w trzech kategoriach. Jak zaznaczył bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, jest to zaledwie symboliczna reprezentacja osób zaangażowanych w dzieło misyjne Kościoła. Aktualnie jest to 2004 polskich misjonarzy pracujących w 99 krajach świata, ponad tysiąc fideidonistów: księży i sióstr zakonnych, pracujących na terenach dawnego ZSRR, oraz milionów wiernych, wspomagających ich pracę. Wśród tych, którym nalezą się szczególne podziękowania za wspieranie misji, bp Mazur wymienił także polski rząd, reprezentowany na gali przez minister Beatę Kempę.

Za poświęcenie życia misjom kapituła odznaczyła troje misjonarzy. Jest wśród nich abp Wilhelm Józef Kurtz, werbista pracujący w nowej Gwinei od ponad 50 lat. W swojej prowincji organizował życie religijne od podstaw. Wybudował trzy kościoły, szpital i trzy szkoły. W 2000 r. został metropolitą archidiecezji Madang, w której utworzył 80 szkół i wiele szpitali. Przed ośmiu laty ze względu na wiek zrezygnował z arcybiskupstwa, ale dalej posługuje duszpastersko. Drugą w tej trojce jest Dominika Szkatuła, pracująca od 36 lat wśród peruwiańskich Indian. Przez wiele lat służyła trędowatym. Obecnie jest koordynatorem generalnym duszpasterstwa Indian i przygotowuje dokumenty do specjalnego Synodu biskupów nt. Amazonii. Trzecim w tej kategorii jest ks. Stanisław Stanisławek z archidiecezji lubelskiej, który najpierw 11 lat przepracował w Zambii. Następnie w 1987 r. przeniósł się do Kamerunu, gdzie przez 30 lat dał się poznać jako gorliwy misjonarz, organizator ośrodków duszpasterskich, budowniczy kościołów, kaplic, szkół i przedszkoli katolickich oraz ośrodków zdrowia. Ostatnio cudem wyszedł z życiem z pożaru, po wybuchu butli gazowej. Zapewnia, że życie zawdzięcza Bożemu Miłosierdziu i ludzkim modlitwom.

W kategorii „Za zasługi w dziele misyjnym” medale otrzymali: ks. Janury Liberski, prof. Wacław Leszek Nahorski i s. Jolanta Karolina Bajak. Ksiądz Liberski z archidiecezji katowickiej 40 lat życia poświęcił misjom w Zambii i Zimbabwe, po czym jeszcze przez cztery lata pracował w Kazachstanie. Profesor Nahorski jest kierownikiem Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Akademickim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Od wielu lat leczy tam misjonarzy wracających na urlop do kraju. Siostra Bajak, służebniczka starowiejska, trafiła do Afryki z Syberii, pracowała w Zambii i RŚA. Od 1996 r. służy w placówce w Kasisi, opiekując się chorymi oraz dziećmi w sierocińcu.

Za pomoc modlitewną i duchową dla misji medale otrzymali: ks. prałat Stanisław Wojdak, Ewa Zachwieja i Jolanta Alibożek. Ksiądz Wojdak pracował przez wiele lat jako misjonarz w RŚA. Obecnie jest wicedyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Biskupiej w Tarnowie oraz ojcem duchownym tamtejszych księży fideidonistów. Inspiruje duchowość misyjną wśród klerków tarnowskiego seminarium i wśród świeckich. Ewa Zachwieja jest siostrą misjonarki pracującej w Angoli. Działa w archidiecezji gnieźnieńskiej. Od 25 lat prowadzi w szkolne ognisko misyjne, wydaje gazetkę, reżyseruje przedstawienia misyjne i prowadzi grupę misyjną w parafii. Jolanta Alibożek od 30 lat prowadzi grupę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Bieczu, gdzie organizuje modlitwy i czuwania intencji misji.

Za pomoc materialną i finansową dla misji nagrodzono ks. Jana Szczepaniaka, proboszcza parafii Chałupki Dębniańskie, s. Annę Lisiecką ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP oraz Władysława Grochowskiego, prezesa Grupy Arche z Siedlec, który systematycznie pomaga finansowo i materialnie misjonarzom, a w ubiegłym roku sfinansował budowę szkoły i zaplecza edukacyjnego w Busso w Czadzie.

Medalami w kategorii „Informacja medialna” wyróżniono dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”, tygodnik „Gość Niedzielny” oraz wydawnictwo Missio Polonia. Medale, oprócz bp. Jerzego Mazura i bp. Jana Piotrowskiego, wręczali także inni obecni na uroczystości hierarchowie: metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda SAC, emerytowany metropolita warmiński Edmund Piszcz, biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy tarnowski Leszek Leszkiewicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter