16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mińska Matka czuwa

Ocena: 0
4684

Wyjątkową czcią wśród wiernych cieszy się wizerunek Matki Bożej Anielskiej, zwany też Matką Bożą Mińską, Hallerowską, Panią Hallera lub Matką Bożą Armii Krajowej.

fot. Maciej Buda

– Obraz ten to jedna z ostatnich prac Czesława Moniuszki, syna wybitnego kompozytora. Pozowała mu piękna mińszczanka Janina Krycka. Przed tym obrazem modlił się gen. Józef Haller przed bitwą 1920 r. Przed nim składali ślubowanie nowo przyjęci żołnierze Armii Krajowej – opowiada Krzysztof Szczypiorski, poeta i muzealnik.

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim ma 600 lat tradycji, a należy do niej 20 tys. osób. – Mamy dużo uroczystości z udziałem wojska i pocztów sztandarowych. Przykładem jest 15 sierpnia, 3 maja, 11 listopada – mówi proboszcz, ks. prałat Jerzy Mackiewicz. – Bardzo pozytywnie układają się relacje z samorządem.

– Tutaj każdy ma swoją funkcję – zaznacza – ks. Tadeusz Zieliński jest kapelanem w szpitalu, ks. Andrzej Gawor uczy w szkole, a ks. Tomasz Tarasiuk odpowiada za cmentarz. Są z nami także ks. Stefan Sut, ks. Tomasz Smoliński, ks. Eugeniusz Lewandowski i ks. Stanisław Kuć. – Stanowimy zgrany zespół. Dbamy o spowiedź, bo tutaj bardzo dużo osób przychodzi do konfesjonału – stwierdza ks. Mackiewicz.

Największa i najbardziej prężna grupa w parafii to ministranci. – Jest nas 95, w tym duża społeczność starszych ministrantów. Są u nas ministranci z pokolenia na pokolenie – mówi Paweł Domański, prezes ministrantów. – Zdarza się, że przychodzą ojcowie z synami. Ksiądz Tomasz jest naszym opiekunem, spotykamy się raz w tygodniu i mamy systematyczne zajęcia. Jest grupa piłki nożnej, w tym roku odnieśliśmy piąte zwycięstwo w kategorii Open. Trzymamy się razem, wyjeżdżamy na wakacje, w tym roku byliśmy na Mazurach.

– To ministranci odpowiadają za kolportaż prasy katolickiej – dodaje prezes – zajmują się budowaniem szopek i dekoracją na Wielkanoc.

Wspólnot jest bardzo dużo. Bielankami opiekują się ks. proboszcz i siostry loretanki Joanna i Margaret, które prowadzą formację dla dziewcząt. Są kółka różańcowe i rodzinne róże różańcowe. Odnowę w Duchu Świętym prowadzi ks. Andrzej, Oazą opiekuje się ks. Tomasz. Księża prowadzą też Domowy Kościół.

Oddolnie powstała grupa Ojca Pio. Są dwie grupy Anonimowych Alkoholików. Działa też ZHR. Harcerze pomagają m.in. w zbiórkach żywności. Występuje schola, w której śpiewa ok. 40 dzieci. Chór śpiewa średnio raz w miesiącu, szczególnie w ważne święta kościelne.

Powstała niedawno nowa grupa, która chce się spotykać w pierwsze czwartki miesiąca i odmawiać różaniec w intencji ojczyzny. – O g. 17.20 będziemy wystawiali Najświętszy Sakrament i modlili się za ojczyznę, Kościół i kapłanów, o powołania kapłańskie i do zakonów misyjnych – deklaruje ks. proboszcz. Są też dwie poradnie małżeńskie i narzeczeńskie. Jedna jest parafialna, a druga ma zasięg dekanatu. Prężnie działa Caritas, którym opiekuje się pani Zofia Zawieja.

Są tu tradycyjne nabożeństwa: różaniec dla dzieci i dla dorosłych, drogi krzyżowe. Komunię Świętą przyjmuje się na kolanach. W czasie rorat i różańca są konkursy dla dzieci. Po Mszy Świętej dla dzieci są cukierki i obrazki nawiązujące do Ewangelii danej niedzieli. Na mszy o g. 11 jest też loteria dla dzieci.

Na terenie parafii jest klasztor Sióstr Loretanek. – Bardzo dobrze współpracujemy. Mamy siostrę kancelistkę, siostrę zakrystiankę i dwie katechetki – opowiada ks. Mackiewicz.

Święto patronalne parafii przypada 8 września. Przed odpustem jest najpierw 40-godzinne nabożeństwo. – Sędziwy o. Korneliusz, cysters z podkrakowskiej Mogiły (w tym roku świętował tutaj 60-lecie kapłaństwa – przyp.red.), od kilku lat prowadzi u nas nauki przy tej okazji.

– Na tegoroczny odpust zaproszona jest Filharmonia Lwowska. Będzie koncert patriotyczny – zaprasza ks. Jerzy.

A za rok, 17 sierpnia, przypada 20. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej. Z tego względu odnawiany jest ołtarz główny. Będą też remontowane ambonka, chrzcielnica i ołtarze boczne.

– Powołany został komitet do spraw obchodów dwudziestolecia koronacji: burmistrz, starosta, wójt, komendant policji, komendant lotników, komendant Żandarmerii Wojskowej, komendant Straży Pożarnej, kierownik grupy rekonstrukcyjnej, dawny burmistrz Mińska Zbigniew Grzesiak i wiele innych osób. Jedziemy do biskupa ustalić elementy duchowe tej uroczystości oraz przygotować zaproszenia, bo chcemy zaprosić wiele ważnych dla nas osób. Co miesiąc, każdego 17-tego dnia miesiąca, jest Msza Święta ku czci Matki Bożej. Wartę honorową przy obrazie pełnią wtedy policjant, żandarm, pilot i strażak.

Jak mówi ks. Jerzy Mackiewicz, jest to parafia tradycyjna. Wiele tu młodych małżeństw. – Konfesjonał i grupy modlitewne to nasza siła – podkreśla proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter