24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierni z Legionowa

Ocena: 0
815

Jest takie miejsce w diecezji warszawsko-praskiej, gdzie w sposób szczególny można odkrywać tajemnicę Bożej miłości. To parafia Miłosierdzia Bożego w Legionowie.

fot. Maciej Buda/Idziemy

Dzieje parafii zaczynają się od 1980 r., kiedy to ks. Tadeusz Adamus przekazał do dyspozycji kurii swój dom przy ul. Okrzei 5. Kardynał Józef Glemp erygował parafię 20 października 1984 r. – Przede mną proboszczami byli ks. prałat Lucjan Szcześniak i ks. prałat Witold Och. Nasz kościół zaprojektowali architekci Krzysztof Chwaliboga i Ryszard Girtler. Bp Kazimierz Romaniuk konsekrował świątynię 2 czerwca 2002 r. – mówi proboszcz ks. Ireneusz Węgrzynowicz.

Dużo się tu dzieje. Odbywają się rekolekcje ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym, adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwsze poniedziałki miesiąca, nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. – Mamy obraz bł. Michała Sopoćki i relikwie świętych Faustyny Kowalskiej i Jana Pawła II. Doświadczamy w ten sposób ich „materialnej” obecności – opowiada proboszcz. Powstaje chór parafialny, działa scholka dziecięca. Na terenie parafii mieszkają siostry wspomożycielki dusz czyśćcowych.

– Szczególnie ważny jest dla nas temat Bożego miłosierdzia. W każdy piątek o godz. 15 zgodnie z wezwaniem Pana Jezusa do s. Faustyny odprawiamy Drogę Krzyżową i Mszę Świętą. W czasie zwykłym w piątki o godz. 15 odbywa się Msza Święta o Bożym Miłosierdziu, natomiast w czasie świątecznym jest Eucharystia z danego okresu liturgicznego. Każdego dnia o godz. 17 jest odmawiana Koronka, wystawiony jest Najświętszy Sakrament. W tym czasie są akt zawierzenia, chwila adoracji i Litania do Bożego Miłosierdzia – opowiada ks. Węgrzynowicz. – W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego po raz pierwszy mamy nabożeństwo w Godzinę Miłosierdzia. Do tej pory zawsze przyjeżdżał biskup i udzielał sakramentu bierzmowania. Nie było natomiast nabożeństwa o godz. 15. Jest zatem zmiana – dodaje.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (706), 28 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -