28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierne oblicze Kościoła

Ocena: 5
1448

Wspólnym lepieniem pierogów i inauguracją w przeddzień Światowego Dnia Ubogich „Tytki charytatywnej” biskupi zachęcają do pomocy potrzebującym.

fot. Radek Molenda

O potrzebie służby ubogim, w której papież Franciszek widzi wielką misję Kościoła, przekonywali 16 listopada ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser SAC oraz bp pomocniczy warszawski Rafał Markowski inaugurując w jadłodajni Caritas przy ul. Żytniej 1A w Warszawie ogólnopolską akcję pomocy ubogim „Tytka charytatywna”.

Akcja Caritas Polska polega na rozprowadzeniu do wszystkich polskich diecezji papierowych tytek, które każdy wierny, grupa wiernych czy wspólnota będą mogły odebrać w siedzibach Caritas diecezjalnych, napełnić produktami spożywczymi o przedłużonej trwałości, i następnie przekazać do placówek Caritas lub bezpośrednio przekazać ubogim.

„Tytkę charytatywną” od kilku lat prowadzi Caritas archidiecezji poznańskiej, stąd nazwa akcji – tytka, to popularna w Wielkopolsce nazwa torby. Dotąd Caritas poznańskiej udało się rozprowadzić 160 tys. toreb. Tylko w zeszłym roku zebrano w ten sposób i przekazano ubogim ponad 1600 ton żywności. Od tego roku „Tytka” ma zasięg ogólnopolski – jako praktyczna realizacja idei odbywającego się w Polsce 19 listopada również po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich. Dotąd włączyło się w nią 11 Caritas diecezjalnych, w tym diecezji warszawsko-praskiej. Akcja rozpoczęta 16 listopada potrwa do wigilii Bożego Narodzenia.

Sama inauguracja akcji miała niecodzienny przebieg. Abp Hoser, bp Markowski, dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki oraz goszczący z wizytą w Polsce bp Carlos Alfredo Mendoza – biskup diecezji Punto Fijo z Wenezueli – po krótkiej rozmowie z dziennikarzami założyli fartuchy i wraz z pracownikami jadłodajni przystąpili do rozwałkowywania ciasta, lepienia i gotowania pierogów, które trafią na talerze podopiecznych ośrodka przy ul. Żytniej. A w trakcie pracy, z uśmiechem kontynuowali rozmowę o „Tytce charytatywnej” i idei Światowego Dnia Ubogich.

– Nadszedł czas, kiedy Kościół w swojej pracy duszpasterskiej w sposób bardziej ewidentny powinien skupić się również na pomocy ludziom ubogim. Tym bardziej, że jest to dziś jeden z największych problemów, który rysuje się w wielu krajach – przekonywał bp Rafał Markowski. Z troska mówił także o podziale ekonomicznym świata i ludziach, którzy często nie z własnej winy znaleźli się na marginesie społeczeństwa. Zaznaczył także, że na pomaganiu zyskuje nie tylko potrzebujący, ale także ten, kto pomocy udziela. Także „Kościół – odsłaniając swoje najbardziej prawdziwe, miłosierne oblicze. Kościół, który pochyla się nad każdą biedą ludzką, nie tylko materialną, ale i duchową. I spełnia swoją misję wobec ludzi”.

– Wszyscy należymy do kategorii ludzi ubogich, materialnie, duchowo, moralnie. Jeśli uświadamiamy sobie naszą własną niewystarczalność, nasze ubóstwo, to tym bardziej mamy być solidarni z ludźmi bardziej ubogim, niż my – dzielił się z kolei swoją refleksją przy lepieniu pierogów abp Henryk Hoser. Zachęcał, by interesować się biednymi, także po to, by „próbować poznawać ich historię. – To pozwoli nam przyjść im z pomocą w sposób właściwy, to znaczy wymagający jego współpracy. Aby pomóc człowiekowi, trzeba w nim najpierw zaszczepić wiarę w samego siebie – mówił abp Hoser.Podkreślił także, że pomagać ubogim należy nie tylko w Światowy Dzień Ubogich, i dlatego tak ważne są takie organizacje pomagające na co dzień, jak Caritas.

Z kolei bp Carlos Mendoza podziękował za pomoc, jaka spotyka targaną kryzysem Wenezuelę ze strony Caritas Polska. Mówił o trudnej sytuacji w Wenezueli porównując ją do tej z czasów komunizmu w Polsce.

+++++

W Polsce Caritas prowadzi 91. samych jadłodajni. Oprócz tego m.in. noclegownie, ogrzewalnie, ponad 60 miejsc, w których osoby potrzebujące i głodne mogą się, zwłaszcza zimą, zatrzymać.

Aby pomóc biednym i potrzebującym w ramach „Tytki charytatywnej” można – oprócz przekazania zapakowanej tytki do parafii, Caritas diecezjalnej lub bezpośrednio do osoby potrzebującej – także wysłać SMS o treści „Tytka” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), wpłacić darowiznę (z tytułem „Tytka”) na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, lub też zapakować wirtualną tytkę na stronie internetowej www.tytkacharytatywna.pl. Tam też wszystkie informacje na temat tej akcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter