Do przyjęcia orędzia Jezusa Miłosiernego i orędzia fatimskiego zachęcił dziś polskich pielgrzymów papież Franciszek. Na dzisiejszej audiencji ogólnej był obecny m.in. wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie obecnych tu rodaków św. Jana Pawła II. W pierwszych dniach kwietnia wspominamy Jego przejście do domu Ojca. Był wiernym świadkiem Chrystusa, gorliwym obrońcą dziedzictwa wiary. Przypomniał światu dwa wielkie orędzia: Jezusa Miłosiernego i orędzie fatimskie. Pierwsze przybliżył nam Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia; drugie, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca Maryi nad złem, uświadamia nam stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Przyjmijmy te orędzia, niech przemieniają nasze serca, otwórzmy drzwi Chrystusowi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, I List św. Piotra Apostoła zawiera w sobie niezwykłą treść! Przypomina, że Bóg jest zawsze obok nas i nigdy nas nie opuszcza, nawet w najtrudniejszych chwilach naszego życia. List ten, zakorzeniony w wydarzeniu paschalnym, podkreśla, że Chrystus zmartwychwstały prawdziwie żyje i mieszka w każdym z nas od chwili Chrztu świętego, napełnia nas miłością i pełnią swego Ducha. Ten fakt uzasadnia naszą nadzieję, która jest w nas. Nie jest ona tylko pojęciem, uczuciem. To konkretna Osoba, Pan Jezus, którego rozpoznajemy, jako żywego i obecnego w nas i w naszych braciach. O Nim mamy świadczyć naszym życiem, postępując, tak, jak On postępował. Nadzieja, która mieszka w naszych sercach nie może być w nas skryta. Koniecznie musi być widoczna na zewnątrz, przejawiając się pokorą, miłosierdziem, łagodnością, szacunkiem i życzliwością wobec bliźnich. Dlatego św. Piotr stwierdza, że lepiej cierpieć, czyniąc dobrze, aniżeli czyniąc źle (w. 17). Zachęca, byśmy przebaczali i błogosławili innym, promieniując w świecie, jako żywe znaki nadziei, stając się w ręku Boga narzędziami pocieszenia i pokoju.
Wśród polskich pielgrzymów byli dziś członkowie Komitetu Światowych Dni Młodzieży z Krakowa pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza i bp. Damiana Muskusa, Polska Szkoła przy kościele św. Genowefy w Paryżu, młodzież z Gimnazjum Księży Salezjanów z Poznania, grupa pielgrzymów ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Franciszka z Asyżu w Egiertowie, Biuro Podróży FAMA TOUR z Zelowa, Biuro Podróży „Mondo Travel” Warszawa, pracownicy firmy budowlano-remontowej Paczka Józef z Nowego Targu.