6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milion Biblii dla Polski

Ocena: 5
1807

„Dziękuję za 240 tirów żywności, ale potrzebujemy Słowa Bożego” – czyli o tym, jak 35 lat temu Polacy dostali Pismo Święte do ręki.

To ks. Franciszek Blachnicki dostarczył Polakom Biblię i nauczył ich po nią sięgać. Fot. Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie, Lublin

Zaczęło się pod koniec lat 70., kiedy ks. Franciszek Blachnicki – dziś sługa Boży – zorientował się, że Ruch Światło-Życie rozrósł się na tyle, że nie wystarcza już materiałów do oazowej formacji. A jej fundamentem od samego początku było obcowanie z Pismem Świętym. „Był to okres, kiedy Biblie – zwłaszcza pełne, ze Starym Testamentem – były tak bardzo trudne do zdobycia, że mieliśmy kłopot, by chociaż jeden egzemplarz przydzielić do każdej oazy” – wspomniał ks. Blachnicki w 1984 r. Władze PRL-owskie pozwalały na druk bardzo ograniczonej liczby Biblii Tysiąclecia.

Opatrznościowo w latach 1977-78 nastąpił swoisty przełom ekumeniczny: protestanckie organizacje, zajmujące się dotychczas rozpowszechnianiem „swojej” Biblii szczególnie w krajach Europy Wschodniej, postanowiły akcją objąć w tych krajach również Kościół katolicki, drukując dla katolików – Biblie katolickie.

Ksiądz Blachnicki szybko zaczął działać, korzystając z kontaktów ze skandynawskimi protestantami, nawiązanych na polu ewangelizacji. Zainteresował ich sytuacją oaz w Polsce, a w kraju wystarał się od Pallottinum, wydawcy Biblii Tysiąclecia, o pozwolenie na jej przedruk przez protestantów i z zebranych przez nich pieniędzy. „W latach 1978-79 miano wydrukować dla ruchu oazowego 50 tys. Biblii w formacie zmniejszonym: w wydaniu pełnym oraz jako Nowy Testament z Księgą Psalmów” – relacjonował twórca ruchu oazowego.

Wwóz Biblii do Polski był wtedy nielegalny. Jednak pierwszy transport 7 tys. egzemplarzy „zmniejszonego” Pisma Świętego dotarł – różnymi kanałami – do Polski tuż przed pielgrzymką Jana Pawła II w 1979 r. Podczas spotkania na lotnisku w Nowym Targu delegacja animatorów Ruchu Światło-Życie przyniosła papieżowi przed ołtarz 12 koszów pełnych Biblii. Papież wręczał je oazowiczom ze słowami: „Przekazuj dalej”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A. (VII kadencji 2017-2021, wiceprzew.), były redaktor naczelny idziemy.pl. Komentator w Polskim Radiu 24. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter