28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milczenie Boga i milczenie Kościoła

Ocena: 2.9
1113

Zachęcamy do przeczytania refleksji duchowych na temat wiary s. Katarzyny Purskiej SJK.

fot. www.wikipedia.org/CCO

Akcja filmu „Wszystko będzie dobrze”, w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, rozgrywa się w prowincjonalnym, nadmorskim miasteczku. W realiach zapyziałej, zapijaczonej rzeczywistości nastoletni chłopiec Paweł dowiaduje się, że jego matka jest śmiertelnie chora i tylko cud może ją uratować. Matka samotnie wychowuje Pawła i jego upośledzonego umysłowo brata, Piotra. Jest ona kobietą, którą trudy życia i śmiertelna choroba uczyniły zgorzkniałą i sfrustrowaną. Wobec swojej choroby czuje się rozpaczliwie samotna i bezradna.

Co gorsza, jej poczucie bezradności podzielają też lekarze. W tej sytuacji jej syn Paweł podczas modlitwy w kościele zawarł umowę z Matką Bożą. Obiecał Jej, że pobiegnie na Jasną Górę w intencji uzdrowienia swojej matki. W ślad za tym drobnym, fizycznie słabym, ale jednocześnie zdeterminowanym chłopcem, wyruszył jego nauczyciel WF-u i trener w biegach długodystansowych.

Oficjalnie po to, aby zaopiekować się swoim uczniem. Faktycznym jednak powodem tego kroku była obawa nauczyciela – alkoholika przed zwolnieniem z pracy. Mężczyzna chciał w ten sposób uciec od odpowiedzialności. Z czasem okazało się, że to nie on dla ucznia, lecz uczeń dla niego stał się wsparciem. Paweł bowiem już od wczesnego dzieciństwa miał doświadczenie w kontaktach z alkoholikiem: jego tata zapił się na śmierć.    
        
W filmie reżyser ukazuje świat ludzi dotkniętych przez los, zbolałych, nieszczęśliwych, ale w którym Bóg jest namacalnie obecny, choć niewidzialny i milczący. Niemal przez cały czas trwania filmu towarzyszymy chłopcu samotnie biegnącemu do Jasnogórskiej Ikony Maryi.

Podczas tej wyjątkowej pielgrzymki Paweł przeżywa chwile wątpliwości i załamania, ale przezwycięża je i podąża przed Cudowny Obraz nawet wtedy, gdy dociera do niego wiadomość, że jego matka w czasie operacji  zmarła.

Zastanawia, dlaczego nie zatrzymał się, słysząc tę wiadomość i nie zrezygnował z kontynuowania biegu? Fabuła tej historii wskazuje na odpowiedź. Chłopiec głęboko wierzył, że dla Matki Bożej wszystko jest możliwe, więc dla niego jest to tylko próba wiary i na pewno jego mama po trzech dniach zostanie wskrzeszona. Stało się jednak inaczej. Pijany nauczyciel usnął pod milczącą figurą Maryi, a zrozpaczony Paweł biegł tak długo w kierunku szosy, aż rozbił się na przydrożnym drzewie. Filmowa opowieść – tak, jak ja ją odczytuję – stawia przed widzem pytanie o wiarę i o jej sens w życiu człowieka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter