29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Migranci, parafie i kultura

Ocena: 0
1254

Stosunek polskiej młodzieży do imigrantów, sytuacja parafii, postrzeganie obcych oraz spotkanie kultur i systemów wartości – to niektóre tematy poruszane dziś podczas warsztatów towarzyszących X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu.

2016-03-11 22:40
am, bgk, mip, tk (KAI) / Gniezno, mz

Problem jak integrować obcych z lokalnymi społecznościami rozpatrywano zarówno z punktu widzenia przybyszów, jak i przyjmującej ich społeczności. Nie chodziło tylko o problem imigrantów, z którymi boryka się współcześnie Europa, choć i ten temat się pojawił. Starano się opisać sytuacje wyobcowania i odrzucenia. Doświadczenie to – jak przyznała prowadząca warsztaty dr Maria Rogaczewska z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego – jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla współczesnych „przemieszczających się” społeczeństw.

Uczestnicy, podzieleni na grupy, na podstawie osobistych doświadczeń, starali się scharakteryzować uczucia towarzyszące izolacji społecznej, wskazując jednocześnie na sposoby radzenia sobie z negatywnymi uczuciami. Jednym z nich – jak wskazali – jest wzmacnianie własnej tożsamości na różnych płaszczyznach.

Uczestnicy warsztatów, wspierani przez prowadzącą szukali obszarów wyobcowania w swoim najbliższym otoczeniu. Wskazywali na poczucie fizycznej i duchowej izolacji, które może być skutkiem zarówno odmienności rasowej, czy religijnej, jak i choroby, niepełnosprawności, starości, biedy. Zastanawiali się również, w jaki sposób pomagać takim osobom i jak prowadzić edukację uwrażliwiającą, która pomoże w integracji tych osób ze społecznością. Jak podkreśliła Maria Rogaczewska, im mniej ludzi wyobcowanych, tym lepiej dla świata.

Podczas warsztatu "Ukraińcy, Wietnamczycy, Syryjczycy – wolność w spotkaniu kultur i systemów wartości" zaprezentowano badania, jakie uczniowie przeprowadzili wśród 64 maturzystów z Gniezna i okolic. Na pytanie o możliwego partnera życiowego, spośród trzech wymienionych w badaniu przedstawicieli innych nacji – Ukraińców, Wietnamczyków i Syryjczyków – jedynie ci pierwsi zdobyli więcej niż 50 proc odpowiedzi na tak. Z kolei Wietnamczycy są narodem, którego kulturę młodzi Polacy poznaliby najchętniej.

Ponad połowa (54 proc.) nie zgadza się z opinią, że dzięki imigracji Polska staje się krajem ciekawszym. Jeszcze więcej badanych (64 proc.) uważa, że imigracja nie jest dobra dla naszego kraju.

– Młodzież boi się imigrantów, ten problem jest dla nich trudny – mówił prowadzący warsztaty Krzysztof Stanowski, b. podsekretarz stanu w MEN i MSZ.

Uczestnicy warsztatów "Współczesna parafia – wspólnota ludzi wolnych" zastanawiali się na tym, jak odnowić życie własnej wspólnoty parafialnej. Ks. dr Janusz Giec z Uniwersytetu Szczecińskiego, proboszcz parafii św. Ottona z Bambergu w Szczecinie, który prowadził spotkanie, podkreślił w rozmowie z KAI, że celem spotkania było zdiagnozowanie, jak współczesna parafia kojarzy się przeciętnemu człowiekowi, niezaangażowanemu w życie parafialne. Okazało się, że są to najczęściej skojarzenia negatywne – wyjaśnił prowadzący warsztaty. Wskazał, że w diagnozie tej pomogli licealiści, którzy zaprezentowali swoje opinie o tym, czym dla nich jest ich parafia.

– Wielu uczestników wskazywało na kluczowe znaczenie wspólnoty, ale żeby stworzyć wspólnotę, trzeba tworzyć najpierw małe wspólnoty – grupy, które będą adresowane do konkretnych osób – powiedział ks. Giec.

Warsztat "Abyście byli jedno... Przebaczenie i pojednanie wyzwaniem dla dzisiejszego polskiego chrześcijaństwa" poprowadzili Monika i Marcin Gajdowie.

W jaki sposób sprzeciwiać się podziałom, jak budować autentyczną solidarność, która jest oparta na pojednaniu, a nie na "zamiataniu pod dywan"? – takie pytania stawiali prowadzący uczestnikom warsztatów.

– Przebaczenie jest czymś innym niż pojednanie – wyjaśnili Gajdowie. Jak dodali, "przebaczenie jest możliwe zawsze, zależy bowiem od jednej strony". – Zawsze możesz przebaczyć – przekonywali.

Pojednanie z kolei zależy także od postawy drugiej strony, która może je uniemożliwić. – Nie zawsze możesz się pojednać i odbudować komunię – powiedzieli Gajdowie. Jednak – jak dodali – "zawsze możesz być człowiekiem pojednania". – Nie jesteśmy zakładnikami tych, którzy nie chcą czy nie mogą się pojednać – podkreślili prowadzący.

Monika i Marcin Gajdowie wyjaśnili, że niezbędnym warunkiem pełnego pojednania jest wzniesienie się dwóch stron ponad swój własny, ograniczony punkt widzenia. To rozszerzenie perspektywy, zdaniem prowadzących, człowiek osiąga poprzez wchodzenie w perspektywę Bożą, obejmującą wszystkich i wszystko.

Monika i Marcin Gajdowie są małżeństwem od 1991 roku, mają czworo dzieci. Mieszkają w Bolechowie – małej wsi pod Goleniowem koło Szczecina. Monika Gajda jest pedagogiem specjalnym i choreoterapeutką. Marcin Gajda – lekarzem, teologiem, akolitą w trakcie formacji do święceń diakonatu. Oboje są terapeutami, rekolekcjonistami, autorami książek o wychowaniu i rozwoju człowieka. Założyciele fundacji Theosis, której celem jest wspieranie działań na styku psychologii i duchowości, w tym promocja Chrześcijańskiej Terapii Integralnej (metody terapii praktycznie uwzględniającej duchowość chrześcijańską w pracy z pacjentem).

Podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego odbędzie się łącznie 18 Warsztatów chrześcijańskiej wolności.

X Zjazd Gnieźnieński odbywa się od 11 do 13 marca pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. W tegorocznym wydarzeniu, które otworzył prezydent Andrzej Duda, bierze udział 60 prelegentów z 10 krajów.

W spotkaniu uczestniczą ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów. Do Gniezna przyjechali goście z Czech, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Francji, Szwajcarii oraz Włoch.

Obecni są m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, kardynałowie Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, Nuncjusz Apostolski w Polsce, zwierzchnik Kościoła i Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk z Ukrainy.

Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Uczestniczą w nim przedstawiciele dziewięciu Kościołów chrześcijańskich, także przedstawiciele Żydów i Muzułmanów.

Trzydniowy międzynarodowy kongres jest pierwszym z ważnych wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter