25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mieszkańcy stolicy ruszają na Jasną Górę

Ocena: 0
1269

Dziękczynienie za niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży, 1050. rocznica Chrztu Polski oraz modlitwa w Roku Miłosierdzia to główne intencje warszawskich pielgrzymek, które wyruszą w najbliższych dniach na Jasną Górę.

2016-08-04 14:16
lk / Warszawa (KAI), mz
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Jako pierwsza, w piątek 5 sierpnia o godz. 5.30 wyruszy na Jasną Górę 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, organizowana przez kościół akademicki św. Anny.

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem "Effatha", czyli „Otwórz się”. – „Otwórz swoje serce” na Chrystusa i na Jego łaskę. Ruszaj z nami na pątniczy szlak, by w pielgrzymkowej wspólnocie przeżywać nadzwyczajne rekolekcje, poznawać Boga i realizować, to do czego zostaliśmy uzdolnieni darami Ducha Świętego – zachęcają studenci.

Z Warszawy na Jasną Górę - lista pielgrzymek ruszających ze stolicy

Z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Ostrobramskiej 72 wyjdzie także 5 sierpnia po raz 33., po uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 7.00, Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus”.

Praska Pielgrzymka Rodzin dzieli się na siedem grup, różniących się wiekiem i dynamiką. Obok młodzieży akademickiej sporą grupę stanowią rodziny, które wyruszają z małymi dziećmi. Te, które skończyły trzy lata, trafiają do tzw. "białasków", dla których zgodnie z tradycją specjalny program duchowy przygotowali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Również 5 sierpnia, o godz. 7.30 wyruszy na Jasną Górę, sprzed kościoła św. Józefa na stołecznym Kole, XXV Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Jej organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Od początku pielgrzymki jej hasło brzmi: "Jesteśmy". "Wyraża w największym skrócie ideę, jaka nam przyświeca" – informują organizatorzy na stronie internetowej. "My jesteśmy: ludźmi, jak inni, choć pozbawionymi pewnych sprawności; katolikami, mającymi prawo do uczestniczenia w zbiorowych formach kultu i dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, w drodze do Częstochowy JESTEŚMY".

Pielgrzymkę Niepełnosprawnych tworzy kilka grup. Każda z nich ma swojego patrona oraz przypisany do niej kolor. Jest grupa św. Wawrzyńca, którą charakteryzuje kolor zielony, grupa św. Kamila – kolor czerwony czy św. Michała Archanioła i kolor pomarańczowy. Wszyscy pątnicy otrzymują plakietki z wypisanym swoim imieniem, dzięki czemu niemal od początku wszyscy się znają.

6 sierpnia sprzed kościoła akademickiego św. Anny wyruszy na pątniczy szlak Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup "17". Jej hasłem są słowa "Bądźcie miłosierni".

"Obecny czas w naszej Ojczyźnie nacechowany jest myślami, słowami i czynami miłosierdzia. Związane jest to z wielkimi przeżyciami, jakie miały miejsce podczas zakończonych nie tak dawno Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w lipcu w Krakowie, jak i wielu innych miejscach w Polsce" – wyjaśnia opiekun pielgrzymki ks. Wojciech Świderski SAC.

W nawiązaniu do zachęty papieża Franciszka, aby w Roku Miłosierdzia nieść Dobrą Nowinę wszystkim potrzebującym, pallotyn podkreśla, że "pielgrzymując przeżywamy wielkie tajemnice wiary. Wsłuchujemy się w tę zachętę Ojca Świętego i otwierając serca na bliźnich stajemy się narzędziami Jego Miłosierdzia. Nasze wędrowanie do Tronu Matki, to czerpanie nieprzebranych łask, ale przede wszystkim stawanie się znakiem miłosierdzia Ojca".

Organizatorem pielgrzymki Grup "17" jest Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (SAC).

Ojcowie paulini zapraszają do udziału w 305. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Wyruszy ona w sobotę 6 sierpnia o godz. 5.30 sprzed kościoła pw. Świętego Ducha. Mottem tegorocznej pielgrzymki będą słowa: „Maryja Bramą Miłosierdzia”.

O. Marek Tomczyk, kierownik 305. WPP, w zaproszeniu do wiernych zwraca uwagę, że w tym roku „w naszej Ojczyźnie przeżywamy kilka szczególnych wydarzeń, za które pragniemy dziękować Bogu, ale także prosić o błogosławieństwo Boże oraz orędownictwo Matki Bożej”.

Zachęcając do wędrówki na Jasną Górę wylicza motywy tegorocznego dziękczynienia pielgrzymów, czyli 1050. rocznicę Chrztu Polski, Nadzwyczajny Rok Święty - Jubileusz Miłosierdzia, zakończone niedawno Światowe Dni Młodzieży oraz 60-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Wszystkie pielgrzymki dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter