15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mielec: kilka tysięcy młodzieży na Synaju

Ocena: 0
943

Kilka tysięcy młodych z całej diecezji tarnowskiej spotkało się w Mielcu na Synaju. Wspólnie się modlą i bawią, a idąc ulicami miasta w barwnym pochodzie przypominali mieszkańcom, że Światowe Dni Młodzieży są coraz bliżej.

2015-12-05 17:35
eb / Mielec (KAI), sg

Synaj to nazwa diecezji tarnowskiej w systemie ŚDM 2016.

– W Mielcu spotkał się piękny, młody Kościół, pełen entuzjazmu. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi  – mówił ks. Waldemar Ciosek, proboszcz parafii Ducha św. w Mielcu, gdzie rozpoczęło się spotkanie. 

Było tam powitanie i świadectwo Mirosława „Koli” Kolczyka, rapera występującego z zespołem TGD. Później uczestnicy przeszli ulicami Mielca do hali MOSiR, niosąc krzyż, flagi różnych państw i ŚDM. 

W organizację Synaju włączyli się sami młodzi, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje podczas spotkania. To próba generalna przed przyszłorocznym ŚDM. Czas do tego wydarzenia w 2016 r. jest odmierzany przez spotkania młodzieży „Synaj”, odbywające się w różnych miejscach diecezji. 

W hali MOSiR-u była premiera Synaju – Hymnu Diecezji na ŚDM i zabawa z wodzirejami. O godzinie 17.30 rozpocznie się Msza św., a o 19.00 wspólne uwielbienie Boga. W łączności z uroczystościami w Peru – obok ołtarza jest wizerunek dwóch polskich misjonarzy męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka – nowych błogosławionych. O. Zbigniew Strzałkowski pochodził bowiem z podtarnowskiej Zawady. 
Wieczorem uczestnicy rozjadą się do domów lub – te osoby, które się zgłosiły – do rodzin okręgu mieleckiego. – Osób zarejestrowanych na nocleg jest 230 – mówi Beata Kopacz, dekanalny animator młodzieży. W niedzielę młodzi uczestniczyć będą w Mszach świętych, po których dadzą świadectwo.

– Jest wspaniała atmosfera, wymieniamy się doświadczeniami i wspólnie się modlimy. To przedsmak tego, co czeka nas w przyszłym roku  – mówią młodzi z Limanowej. 

Podczas Tygodnia Misyjnego do diecezji tarnowskiej może przyjechać kilkanaście tysięcy osób z całego świata. – Zainteresowanie naszą diecezją jest duże – ocenia ks. Paweł Górski, koordynator przygotowań do ŚDM w diecezji tarnowskiej. – Na chwilę obecną swój przyjazd zadeklarowało ponad 15 tys. osób, a są wśród nich Włosi, Francuzi, Chilijczycy, Ukraińcy, Słowacy, Czesi i Białorusini. Przyjadą także osoby z Afryki. Chcemy, aby do naszej diecezji przyjechało około 16 tys. osób i żeby w każdej parafii pojawiło się około 40-50 z nich. Zależy nam na tym, żeby tę atmosferę, którą przywiozą młodzi ludzie z różnych stron świata, zawieźli do każdej parafii, żeby wszystkie wspólnoty doświadczyły Światowych Dni Młodych – dodaje diecezjalny duszpasterz młodych. 

Ciężar organizacyjny Światowych Dni Młodzieży spoczywa na barkach wolontariuszy. Jak mówi Anna Szczepanek, koordynator Sekcji Wolontariatu, nabór wciąż trwa, a możliwości zaangażowania się jest kilka. – Istnieje sekcja muzyczna, sekcja informatyczna, sekcja tłumaczeń, a także tzw. wolontariat akcyjny – czyli osoby, które pomogą nam przede wszystkim przy obsłudze głównego wydarzenia Tygodnia Misyjnego, czyli spotkania ogólnodiecezjalnego w Starym Sączu  – podkreśla.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -