28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miejsca cudowne

Ocena: 0
1683

W Kościele katolickim sanktuaria to miejsca uznane za wyjątkowe, gdzie w sposób szczególny Bóg udziela swych łask. Dzielą się na Pańskie, związane z kultem Bożych tajemnic, maryjne, ku czci Matki Bożej, oraz czczące poszczególnych świętych.

fot. arch. ks. Antoniego Skałby

FATIMA

Od 13 maja do 13 października 1917 r. Maryja ukazywała się trojgu pastuszkom: św. Hiacyncie, św. Franciszkowi Marto oraz ich kuzynce Łucji Dos Santos. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w portugalskiej Fatimie powstało w odpowiedzi na prośbę Maryi, po raz pierwszy wyrażoną podczas objawienia 13 sierpnia 1917 r. i powtórzoną 13 października tego samego roku. Matka Boża powiedziała do dzieci: „chcę […] powiedzieć, żeby zbudowano tu na moją cześć kaplicę. Jestem Matką Boską Różańcową”.

Przed wybuchem epidemii co roku do Fatimy przybywało 5-6 mln wiernych. Sanktuarium wciąż jest jednym z najważniejszych miejsc spowiedzi, gdzie dokonują się liczne uzdrowienia wewnętrzne. Pomimo restrykcji sanitarnych i ograniczenia wstępu na teren sakralny pomiędzy marcem a czerwcem 2020 r. do Fatimy przybyło ponad 56,7 tys. wiernych, aby skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Catia Felipe z Biura Prasowego sanktuarium w Fatimie wskazuje, że rok wcześniej liczba osób, które przystąpiły w tym miejscu do spowiedzi, była ponad dwukrotnie większa. – Choć w ubiegłym roku z powodu pandemii do sakramentu pokuty przystąpiło mniej osób, to możliwość skorzystania ze spowiedzi była jedną z najbardziej poszukiwanych posług w sanktuarium – komentuje. W 2020 r. do sanktuarium fatimskiego przybyło w grupach zorganizowanych łącznie 1,4 mln pielgrzymów, którzy wzięli udział w prawie 4,4 tys. nabożeństw.

 

LA SALETTE

Objawienie się Matki Bożej jedenastoletniemu Maksyminowi Giraud i piętnastoletniej Melanii Calvat w La Salette we Francji miało miejsce około godziny piętnastej 19 września 1846 r. Kustosz sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z La Salette ks. Antoni Skałba MS wyjaśnia, że zjawienie Maryi było jednorazowe i trwało około 25 minut. – Sanktuarium w La Salette odwiedza rocznie ponad 100 tys. osób. Do tej liczby należałoby dodać drugie tyle pątników, którzy przybywają w ciągu dnia, przejeżdżając przez miejscowość, lub przychodzą do kościoła podczas wędrówek górskich. Położenie sanktuarium (1800 m n.p.m.) dla wielu ludzi stanowi trudną do przebycia barierę – przyznaje.

Ks. Skałba zauważa, że La Salette wywarło wpływ na odnowę życia chrześcijańskiego we Francji i w całym świecie, co przejawia się w modlitwie, nawróceniach oraz powrocie do praktyk religijnych. – Jednym z pierwszych cudów przemiany życia jest przykład ojca Maksymina, pana Giraud, który został uzdrowiony z astmy oraz przeżył głębokie nawrócenie wewnętrzne. Dzięki przesłaniu Maryi z La Salette wielu świętych, pasterzy, pisarzy, myślicieli zostało mocno dotkniętych i naznaczonych działaniem Bożej łaski. Są tego liczne przykłady: św. Jan Bosco, św. proboszcz z Ars, św. Piotr Julian Eymard, św. Zofia Barat, bp Dupanloup, Prévost, Bloy, Huysmans, les Maritain, Psichari, Claudel, Mauriac, Fumet, Massignon – wymienia.

 

LOURDES

W 1858 r. Matka Boża ukazała się ubogiej pasterce Bernadetcie Soubirous we francuskim Lourdes. Podczas osiemnastu objawień Maryja wzywała do modlitwy i pokuty, nakazała, aby na miejscu cudownych nawiedzin wybudowano kościół. Do tej pory Kościół katolicki uznał oficjalnie 70 cudów spośród ok. 7400 zgłoszonych uzdrowień. Francuska zakonnica ze Zgromadzenia Oblatek Najświętszego Serca Jezusowego s. Bernadette Moriau jest siedemdziesiątą osobą, której w cudowny sposób zostało przywrócone zdrowie. Siostra cierpiała od końca lat sześćdziesiątych XX w. na paraliż okolic lędźwiowych i krzyżowych, powodujący liczne bóle i niedowład kończyn dolnych.

Oblatka zaznaczyła, że gdy przebywała w Grocie Objawień, poczuła tajemniczą obecność Maryi i małej Bernatki. Z jej relacji wynika, że nie prosiła o uzdrowienie, ale pragnęła nawrócenia serca oraz siły w dalszym znoszeniu choroby. Kiedy wróciła do wspólnoty zakonnej w Besles koło Beauvais, zdarzył się cud. – 11 lipca 2008 r. w czasie godziny adoracji i w łączności z sanktuarium ponownie mocno przeżyłam w sercu chwilę błogosławieństwa chorych Najświętszym Sakramentem, poczułam we wnętrzu ciepło oraz odprężenie – opowiadała mediom po wydarzeniu. Po zakończeniu modlitwy odzyskała sprawność w nogach.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter