2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju z udziałem Franciszka

Ocena: 0
558

Papież Franciszek bierze dziś udział w międzynarodowym i międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, organizowanym co roku przez rzymską Wspólnotę św. Idziego na wzór historycznego spotkania zwołanego przez św. Jana Pawła II w Asyżu w 1986 r. W tym roku ze względu na pandemię odbywa się ono w Rzymie i wyjątkowo jest ograniczone do jednej popołudniowej sesji.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Spotkaniu przyświeca hasło: „Nikt nie ratuje się sam. Pokój i braterstwo”. Odbywa się ono na Kapitolu, w centrum starożytnego Rzymu. Jak co roku spotkanie ma część modlitewną, z tym że wyznawcy każdej religii modlą się oddzielnie: żydzi w położonej nieopodal Kapitolu synagodze, chrześcijanie pod przewodnictwem Papieża i z udziałem patriarchy Bartłomieja I w bazylice Ara Coeli, a pozostałe religie w różnych miejscach Muzeów Kapitolińskich.

Po modlitwie przewidziano spotkanie wszystkich liderów religijnych w obecności prezydenta Włoch Sergia Mattarelli. Specjalne wideoprzesłanie przygotowała też na tę okazję przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na zakończenie spotkania przedstawiciele religii wystosują wspólny apel o pokój, który za pośrednictwem ambasadorów zostanie przekazany przywódcom politycznym.

Jak zaznacza rzecznik prasowy Wspólnoty św. Idziego tegoroczne spotkanie zostało dostosowane do problemów, którymi żyje dzisiaj świat. Mówi Roberto Zuccolini.

Przeżywamy szczególne chwile dla całego świata w związku z pandemią i wszystkimi jej konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi. Ogólniej rzecz biorąc można powiedzieć, że od kilku miesięcy dominuje niepokój o przyszłość. Ta modlitwa, która odbywa się pod hasłem: „Nikt nie ratuje się sam. Pokój i braterstwo”, ma na celu wzbudzenie przesłania nadziei w tych trudnych czasach. Doszliśmy do wniosku, że mimo wszystko potrzebne jest to wydarzenie. Nasze spotkania na rzecz pokoju trwają z reguły trzy dni. Składają się na nie dyskusje panelowe, różnego rodzaju spotkania. Tym razem ograniczyliśmy wszystko do jednego tylko popołudnia, do spotkania na otwartej przestrzeni na placu Kapitolu, poprzedzonego modlitwą ekumeniczną w bazylice Ara Coeli. Wierzmy, że jest to spotkanie bardzo ważne, które zostanie zauważone w całym świecie. Braterstwo i pokój to dwa słowa, które mogą być punktem odniesienia dla wszystkich.

– powiedział Radiu Watykańskiemu Roberto Zuccolini.

Czytaj także: Papież: z Bożą pomocą możliwe jest budowanie świata pokoju!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter