29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny (synteza)

Ocena: 4.8
633

Współczesny kryzys ojcostwa

Kryzys relacji rodzinnych, stanowiący syndrom ponowoczesnego świata, nieuchronnie spycha człowieka w stronę rozpaczy - powiedział ks. prof. Jerzy Szymik. Podczas trwającego w Krakowie II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, duchowny wygłosił wykład pt. “Ojcostwo Boga a współczesny kryzys ethosu ojca”

Ks. Szymik wskazywał, że zakwestionowanie roli i autorytetu ojca pociąga za sobą kryzys myślenia o Bogu. Zwrócił uwagę, że przez swoją relację z “Abba” Jezus – Syn Boży objawia istotę Bożego (a więc wszelkiego) ojcostwa, które w Bogu ma źródło, a nie jest – jak chciała XIX-wieczna krytyka religii – jedynie projektem ludzkich pragnień czy wyobrażeń. Człowiek odkrywa miarę ojcostwa, naśladując synostwo Jezusa – ojcem może być ten tylko, kto chce i umie być dzieckiem Ojca.

Teolog i poeta cytował słowa kard. Ratzingera, iż

rozbicie rodziny – to najbardziej pewny znak Antychrysta, niszczyciela pokoju, a ukrywającego się na ogół pod maską tego, który niesie wyzwolenie i pokój.

Stary Testament i małżeństwo

O starotestamentalnych podstawach biblijnego nauczania o małżeństwie mówiła z kolei prof. Barbara Strzałkowska z UKSW w Warszawie. Zaznaczyła, że niektóre osoby mają wobec tekstu biblijnego konkretne oczekiwania: Biblia ma im dać gotową i dosłowną odpowiedź na pytania o kwestie małżeńskie i rodzinne, stanowić źródło recept na dzisiejsze problemy. - Biblia takich gotowych recept nie daje, albo daje, ale nie w sposób dosłowny. Przedstawia uniwersalne prawdy o Bogu i człowieku, które musimy w niej odkryć i odczytać dla naszego życia.

Jednocześnie, wskazywała prelegentka, owe kluczowe prawdy, ciągle aktualne dziś, należy oddzielić od tego, co było swoistą naroślą czasów, kultury i mentalności, z której wyrastali i w której żyli i tworzyli autorzy biblijni.

Złożoność obrazu rodziny i małżeństwa w Biblii - dodała - jest podyktowany także rozpiętością chronologiczną powstawania kolejnych ksiąg Starego Testamentu, które dzieli od siebie nawet 1000 lat. Stąd w poszczególnych księgach obraz małżeństwa i rodziny będzie się od siebie różnił.

Kraków i dziedzictwo ks. Wojtyły

Kraków, dzięki ks. Karolowi Wojtyle, ma szczęście do szczególnego duszpasterstwa młodych – mówił, podsumowując Kongres, abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przypomniał „duszpasterstwo w drodze” prowadzone przez przyszłego papieża w czasie wypraw górskich czy spływów kajakowych. – On z nimi rozmawiał. On słyszał i chciał usłyszeć ich problemy, porywy serca, pragnienia. A jednocześnie, jako duszpasterz, starał się to wszystko właściwie kształtować i korygować – mówił abp Jędraszewski.

Hierarcha zwrócił uwagę, że to właśnie z tego środowiska wyrósł m.in. Sługa Boży Jerzy Ciesielski, a owocem tego duszpasterstwa były liczne przyjaźnie kończące się niejednokrotnie małżeństwem. Zauważył, że podbudowę teoretyczną do tej posługi młody biskup Karol Wojtyła dał w książce „Miłość i odpowiedzialność”, która była owocem jego przemyśleń i rozmów z młodymi. Wyrazem poetyckim tej działalności był z kolei dramat „Pod sklepem jubilera”.

– Nie dziwmy się, że to właśnie stąd wyrastały takie wspaniałe, dotyczące całego Kościoła powszechnego, impulsy odnoszące się do małżeństwa i rodziny już w tamtych bardzo trudnych czasach zbliżającej się rewolucji 1968 r. – mówił hierarcha. Przypomniał, że w tym samym roku papież Paweł VI ogłosił encyklikę Humanae vitae, której kształt w dużej mierze zawdzięcza przemyśleniom i memoriałom przekazywanym z Krakowa przez kard. Karola Wojtyłę.

Nawiązując do wygłoszonego wcześniej wykładu kard. Gerharda Müllera, metropolita krakowski stwierdził, że ateizm prowadzi do nihilizmu. W tym kontekście przywołał myśl Fiodora Dostojewskiego: „Jeśli Boga nie ma, to wszystko jest możliwe” – nawet największe zło, największe zbrodnie.

Wiemy niestety, że nie jest to tylko historia minionego tragicznego XX w. Jest to historia, która dzieje się blisko nas – na Ukrainie. Ale także dzieje się na Zachodzie, gdzie osobistości wielkiego świata mówią, że są katolikami i równocześnie opowiadają się za aborcją. Można się zapytać, rzeczywiście jaka jest ich wiara?

– mówił abp Jędraszewski.

Hierarcha zapowiedział, że III Kongres dla Małżeństwa i Rodziny odbędzie się za dwa lata: od 14 do 16 listopada 2024 roku.

***

Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównymi organizatorami są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska. Kongres współorganizują także Rycerze Kolumba.

Czytaj również:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter