23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Między Polską i Stolicą Apostolską

Ocena: 4.95
885

Z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin wraz z całym episkopatem odprawi 13 marca w Warszawie uroczystą Mszę Świętą.

Abp Józef Kowalczyk w sali reprezentacyjnej nuncjatury; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Stolica Apostolska formalnie uznała istnienie odrodzonego Państwa Polskiego 30 marca 1919 r., a 6 czerwca do godności arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego w Polsce podniesiony został ks. prałat Achille Ratti. I już jako nuncjusz złożył on 19 lipca listy uwierzytelniające na ręce naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. Ale nawiązanie stosunków dyplomatycznych Polski z Watykanem było poprzedzone wcześniejszymi żmudnymi wysiłkami ze strony polskiej – przy widocznej otwartości papieża i Stolicy Apostolskiej.

 

Od adresu po nominację

Starania datują się jeszcze sprzed odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w październiku 1917 r. Rada Regencyjna wystosowała adres do papieża Benedykta XV, notyfikując objęcie najwyższej władzy państwowej w „zmartwychwstałej Polsce”. Benedykt XV, który zezwolił abp. Aleksandrowi Kakowskiemu na wejście do Rady Regencyjnej w styczniu 1918 r., przesłał swoje błogosławieństwo i wyraził życzenie, aby „najszlachetniejszy naród polski wraz z możnością samoistnego rządzenia się odzyskał też, za pomocą Bożą, dawną pomyślność i chwałę”. Abp Kakowski we swych wspomnieniach pisał: „powiadamiałem stale Stolicę św. o sprawach polskich i kilkakrotnie prosiłem Ojca św. o przysłanie do Warszawy nuncjusza, delegata apostolskiego lub agenta dyplomatycznego”.

Papież przychylił się do tej prośby i 25 kwietnia 1918 r. mianował wizytatora apostolskiego dla metropolii warszawskiej. Został nim prefekt Biblioteki Watykańskiej prałat Ratti. W myśl instrukcji Sekretariatu Stanu, misja wizytatora miała charakter wyłącznie religijny. Faktycznie jednak, w miarę upływu czasu, stawała się coraz bardziej polityczna.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (699), 10 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -