4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

2 mln pielgrzymów uczciło 490. rocznicę objawień maryjnych w Guadalupe

Ocena: 0
598

W Mieście Meksyk oraz w wielu miastach na świecie katolicy uczcili 490. rocznicę objawień maryjnych w Guadalupe. Po tym, gdy w ubiegłym roku ta największa na świecie pielgrzymka katolicka została odwołana z powodu pandemii koronawirusa i mogła się odbywać tylko w poszczególnych parafiach, w tym roku od początku grudnia do niedzielnego ranka 12 grudnia do sanktuarium maryjnego przybyło około dwóch milionów pielgrzymów, poinformowały władze administracyjne stolicy Meksyku.

Fot. cathopic.com

 Do 1 929 115 zarejestrowanych osób odwiedzających nie wliczono pątników, którzy nawiedzili bazylikę z okazji głównej uroczystości 12 grudnia.

Mimo że w Meksyku nie odnotowuje się obecnie znaczących przypadków zakażeń, obchody odbyły się przy zachowaniu ścisłych środków ostrożności i zaangażowaniu 9000 funkcjonariuszy organów ścigania i obrony cywilnej. Pielgrzymi, z których większość przebyła długą drogę, byli wpuszczani do bazyliki w Guadalupe – północnej dzielnicy Miasta Meksyk – w kolejnych grupach, w maskach ochronnych i bez możliwości nocowania na terenie przy sanktuarium.

Rektorat sanktuarium poprosił pielgrzymów wcześniej o nadsyłanie swych zdjęć, spośród których 1400 zostało umieszczonych w ławkach kościoła. Ustawiono też tyle samo świec ofiarowanych przez wiernych.

Podczas sprawowanej w południe tradycyjnej Mszy Róż, którą transmitowano na różnych nośnikach, arcybiskup Meksyku kard. Carlos Aguiar Retes mówił o macierzyństwie Maryi. Podkreślił, że jest Ona „Matką Kościoła i naszą Matką”, która „przybyła do Meksyku, aby wyrazić swoją miłość do ludzi”. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń z 9-12 grudnia 1531 r., kiedy to na wzgórzu Tepeyac – u stóp którego znajduje się dzisiejsza bazylika – Maryja objawiła się Indiańskiemu pasterzowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi (1474-1548) jako ciężarna Metyska i wysłała go do ówczesnego biskupa z poleceniem wybudowania kaplicy. Jej wizerunek, który pozostawiła na płaszczu Juana Diego jako znak autentyczności, do dziś stanowi centralny punkt bazyliki.

W listopadzie kard. Aguiar otworzył Święte Drzwi w bazylice w Guadalupe, po przejściu przez które wierni mogą pod pewnymi warunkami uzyskać odpust zupełny na rok. Okazją do tego jest setna rocznica zamachu bombowego z 14 listopada 1921 roku, kiedy to pracownik ówczesnego prezydenta Meksyku zostawił przed wizerunkiem Maryi ładunek wybuchowy, który mimo eksplozji jednak go nie uszkodził.

Zarówno kard. Aguiar, jak i papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy południowej „Anioł Pański” przypomnieli, że w 2031 r. przypadnie 500. rocznica objawień maryjnych w Guadalupe, które miały wielkie znaczenie dla chrystianizacji Ameryki Środkowej.

Maryjne święto nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce na dzisiejszym terenie Miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 roku. Jak mówi przekaz, indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin, przez cztery dni ukazywała się mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl Matka Boża i zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. „Guadalupana” jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych.

W nowej bazylice zbudowanej w 1974 roku, nad ołtarzem głównym umieszczono indiańską narzutę, na której widnieje słynny wizerunek Matki Bożej. Według informacji archidiecezji, w głównych dniach pielgrzymkowych na ruchomej taśmie prowadzącej pod tą narzutą przemieszcza się 15 600 osób na godzinę. W ostatnich latach, ze względu na tłumnie gromadzących się pątników, wielu z nich z daleka adoruje cudowny wizerunek i wychodzi z kościoła. Setki tysięcy pielgrzymów przybywają do Guadalupe po wielodniowych, czasem wielotygodniowych pielgrzymkach pieszych.

W Europie znane ołtarze Matki Bożej z Guadalupe znajdują się m.in. w Lourdes, Wiedniu oraz w katedrze Notre-Dame w Paryżu, gdzie wizerunku Maryi nie zniszczył pożar z 2019 roku. Bazylika Maryi z Guadalupe i św. Filipa Neri na starożytnej Via Aurelia w Rzymie jest od 1958 roku narodowym kościołem Meksykanów i Latynosów. Jeszcze bardziej znanym wśród pielgrzymów jest poświęcony przez Jana Pawła II w 1992 roku ołtarz Matki Bożej z Guadalupe w krypcie bazyliki św. Piotra, w niewielkiej odległości od grobu św. Piotra. Do najbardziej znanych miejsc upamiętniających Guadalupe należy też bazylika Zwiastowania w Nazarecie.

Fot. cathopic.com

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter