8 grudnia
piątek
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Metropolita Chalcedonu: trzeba żyć na świecie nie będąc ze świata

Ocena: 0
735

Na uroczystości świętych Piotra i Pawła przybyła do Rzymu delegacja Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola. Stojący na jej czele metropolita Chalcedonu Emanuel podzielił sie z Radiem Watykańskim refleksjami nt. współczesnych wyzwań dla Kościoła.

Fot. VaticanNews - Prawosławna delgacja na papieskiej Mszy w Watykanie

Obawiam się, że myślimy bardziej o przetrwaniu chrześcijaństwa niż o dzieleniu się Dobrą Nowiną o Chrystusie zmartwychwstałym

- przyznaje metropolita Emanuel. Zaważa on, że Kościoły chrześcijańskie nie są z góry uodpornione na sekularyzację i dotyka ona mocno ich misji w świecie. To, co obecnie przeżywamy nie jest również dalekie od doświadczenia wspólnot, które były prześladowane w ciągu trzech pierwszych wieków. Problemem według hierarchy nie jest jednak globalizacja jako taka, ale nasz stosunek do niej. Chodzi o to, jak mówi List do Diogeneta, aby żyć na świecie, nie będąc ze świata.

Emanuel zwraca uwagę na obecność w encyklikach papieskich tematów dialogu i zbliżenia. To są elementy również bardzo ważne dla patriarchy Bartłomieja, który mówi o potrzebie ochrony środowiska, stanowiącej element etosu solidarności, który powinien ożywiać wszystkich chrześcijan. Istnieje współzależność pomiędzy zachowaniem natury i troską o innych ludzi.

Całe stworzenie jest sakramentem, misterium, gdzie objawia się zbawcza obecność Boga, która może realizować się jedynie w geście ofiarniczym, darowaniu Bogu tego, czym nas obdarzył.

Patriarcha Konstantynopola uważa, że szacunek i troska o stworzenie stanowią integralną część naszej wiary w Kościele i jako Kościoła. To jest ważne pole ekumenicznej współpracy. Jedność chrześcijan przechodzi przez ochronę środowiska i troskę o innych ludzi.

Komentując temat współczesnego fundamentalizmu i ekstremizmu religijnego, metropolita Emanuel zauważa, że religia stała się dzisiaj „idealnym” winnym, który w pewnym sensie legitymizuje nienawiść drugiego. Tymczasem zbrodnia w imię religii jest grzechem przeciwko samej religii. Dialog pozostaje jedyną skuteczną bronią zdolną do wyeliminowania nadużyć spowodowanych przez fundamentalizm i ekstremizm religijny.

Hierarcha podkreśla, że temat przyszłego Synodu Biskupów w 2023 roku dotyczący synodalności jest również owocem relacji ekumenicznych. W dokumentach międzynarodowej komisji ds. dialogu pomiędzy Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym temat synodalności pojawia się obok tematu prymatu. Metropolita Emanuel uważa, że obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego w 2025 roku mogłyby przyczynić się do wprowadzenia wspólnej daty celebrowania Świąt Paschalnych. Byłoby to potężnym orędziem świadectwa oraz pojednania w świecie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu, uroczystość
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter