20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Meta etapu Giro d'Italia w sanktuarium maryjnym w Oropie

Ocena: 0
750

Liczący 120 kilometrów 14. etap słynnego wyścigu kolarzy zawodowych Giro d’Italia zapowiada się dla zawodników raczej spokojnie. Przez dłuższy czas prowadzi bowiem doliną Padu. Jednak ostatnie 10 kilometrów wymagać będzie wielkiego wysiłku, gdyż z miasteczka Biella do mety w Oropie będą musieli pokonać 700 metrów różnicy wzniesień.

fot. raffaelesergi1977 via Foter.com / CC BY

Położone na wysokości 1150 m we włoskich Alpach sanktuarium maryjne w Oropie nie należy do tak znanych i licznie odwiedzanych sanktuariów, jak portugalska Fatima czy francuskie Lourdes. Przeważają tam głównie pielgrzymi włoscy. Jednym z pielgrzymów często przybywających do Czarnej Madonny w Oropie był bł. Pier Giorgio Frassati (1901-1925).

Oropa już po raz szósty będzie gościła uczestników Giro d’Italia w jego 100-letniej historii. To tutaj zaplanowana została meta 14. etapu wyścigu w sobotę 20 maja. W 1999 r. zmarły przedwcześnie włoski kolarz zawodowy Marco Pantani (1970-2004) zainicjował w tym właśnie sanktuarium miejsce pielgrzymkowe dla włoskich kibiców kolarstwa.

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Gór w Oropie ma za sobą długą historię. Miejsce to założył prawdopodobnie już w IV wieku św. Euzebiusz. Legenda mówi, że apostoł dolin wokół Bielli, przyniósł w swoim bagażu gotycką figurę Czarnej Madonny, która miała skończyć z kultem celtyckich bożków. W 1207 r. o miejscu tym wspominał w swojej bulli papież Innocenty III.

Jednak prawdziwy rozwój sanktuarium w Oropie nastąpił w okresie baroku. Wtedy to ksiażęta sabaudzcy posłał w Alpy znanych architektów, wśród nich Filippo Juvarę (1678– 1736). Zaprojektowane przez niego obiekty do dziś są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w stolicy Piemontu – Turynie. Najbardziej wyróżniająca się budowlą na rozległym terenie sanktuarium w Oropie jest z pewnością wzniesiona w XX wieku kopia bazyliki św. Piotra.

Najbardziej nastrojowa jest stara bazylika z XVII w., w której znajduje się kaplica Czarnej Madonny. Otacza ją 12 kaplic z XVII– XVIII w., z bogato malowanymi gipsowymi figurami przedstawiającymi sceny z życia Matki Bożej. Miejsce to wchodzi w skład tzw. Rezerwatu Włoskich „9 Świętych Gór” (Sacri Monti) – wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Z Oropą związane są też liczne zwyczaje, Co pięć lat przybywa tam nocna pielgrzymka z Fontainemore; od 1620 r. co sto lat odbywa się też uroczysta koronacja Czarnej Madonny. Kolejna taka uroczystość będzie miała miejsce w 2020 r.

Na terenie sanktuarium znajduje się też stacja meteorologiczna i sejsmograficzna, które założył o. Francesco Denza (1834-1894) z zakonu barnabitów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter