18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męska droga

Ocena: 0
4980

To propozycja dla tych, którzy chcą zmieniać się na lepsze. Dlatego po roku od startu już ponad tysiąc mężczyzn idzie Drogą Odważnych.

Michał Piekara, jeden z liderów, na Forum Odważnych w Niepokalanowie, listopad 2017 r.; fot. Przemysław Keler

– Ruszaliśmy z portalem na początku czerwca 2017 r. z jednym celem: budzić w mężczyznach Bożych przywódców, aby byli nimi przede wszystkim w życiu osobistym. Zaskoczyła nas liczba tych, którzy w bardzo krótkim czasie się zarejestrowali. I zdecydowana większość z nich codziennie po nasze materiały sięga – mówi Mariusz Marcinkowski, pomysłodawca Drogi Odważnych, teolog, trener rozwoju osobistego, mąż i ojciec dwóch synów. Portal właśnie rozpoczął drugi rok pracy.

Przed Drogą Odważnych było powstałe w 2010 r. Przymierze Wojowników – wspólnota mężczyzn spotykających się na modlitwie, lekturze Pisma Świętego, rozmowach o tym, co to znaczy być dziś liderem chrześcijańskim w swojej rodzinie, w pracy, parafii. Pomysł, jako odpowiedź na obecny kryzys męstwa i ojcostwa, sprawdził się. Rozmowy w męskim gronie o wierze, odpowiedzialności, męstwie i własnych słabościach oraz modlitwa samych mężczyzn to nie to samo, co rozmowy w obecności pań. W kolejnych miastach tworzyły się nowe grupy.

 

Piętnaście minut

– Od początku widzieliśmy, że nie dotrzemy do wszystkich chętnych. I postanowiliśmy uruchomić stronę internetową Odważni.pl, a na niej proponować codzienną formację – wspomina Jarosław Kumor, redaktor naczelny portalu, mąż i ojciec dwóch córek. Szybko także zdecydowano, że Przymierze Wojowników stanie się częścią Drogi Odważnych, a liderzy Przymierza poświęcą się tworzeniu propozycji portalu.

Propozycja jest genialnie prosta. To cotygodniowa, indywidualna praca mężczyzn nad sobą, swoją relacją z Bogiem i miejscem w Kościele, inspirowana materiałami, które codziennie znajdą na portalu, związanymi z aktualnymi wydarzeniami roku liturgicznego. Ich lektura czy odsłuchanie nie zajmie więcej niż 15 minut dziennie.

Każdy tydzień ma temat, realizowany do niedzieli do soboty. Dla przykładu: siedem tygodni między Wielkanocą i Pięćdziesiątnicą było poświęconych siedmiu darom Ducha Świętego. Na portalu każdy zarejestrowany znajdzie, w zależności od dnia tygodnia: „Ekwipunek” – wprowadzenie w temat tygodnia, „Wędrowca” i „Przewodnika” – kogoś, kto razem z nim będzie szedł drogą danego tygodnia, „Ucznia Chrystusa” – postać biblijną lub świętego, którego życie i działalność zainspiruje internautę do refleksji, albo samego „Mistrza”, czyli Słowo Boże. Wszystko to opisane jest na stronie Odważni.pl.

Każdy z zarejestrowanych na Drodze Odważnych korzysta z tych propozycji w sposób, jaki sam uzna za najwłaściwszy. Może też zrobić sobie przerwę w logowaniu się do portalu. Żeby jednak Odważni nie byli z proponowanymi treściami sami, otrzymują, choć nie od razu, socjusza – innego Odważnego idącego tą samą drogą, z którym mogą na co dzień mailowo dzielić się swoimi odkryciami, trudnościami lub radościami czy refleksjami związanymi z tym, co znajdują na portalu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter