23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mazowsze: pielgrzymi idą śladami św. Jakuba

Ocena: 0
1360

21 pielgrzymów uczestniczy w kolejnym etapie pieszej pielgrzymki śladami św. Jakuba. 60-kilometrowa trasa wiedzie od Świerży Górnych, przez Puszczę Kozienicką do Skaryszewa, gdzie znajduje się kościół św. Jakuba.

2016-01-30 14:50 
rm / Skaryszew (KAI), sg

Skaryszew to jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej.

Pielgrzymami są głównie członkowie Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Stowarzyszenie ma na celu nie tylko rozszerzanie kultu św. Apostoła Jakuba, ale pomoc i współpracę w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy. – Naszym celem jest również wspieranie i promocja europejskiej tradycji związanej z szerzeniem idei ruchu pątniczego św. Jakuba oraz wspomaganie i pobudzanie inicjatyw na rzecz ochrony zabytków, krajobrazu kulturowego i przyrodniczego na trasach pielgrzymkowych św. Jakuba w Polsce – powiedział Łukasz Stefaniak.

Wśród pielgrzymów jest Ryszard Bożek z Warszawy. W sumie przeszedł ok. 4 tysiące kilometrów podczas różnych pielgrzymek związanych ze św. Jakubem. – Idziemy drogą miłosierdzia, podobnie jak to czyniła św. Faustyna Kowalska – powiedział pątnik. 

W pielgrzymce udział bierze również Regina Madej-Janiszek. – Nasza inicjatywa wpisuje się w trwający Rok Miłosierdzia, dlatego nasza pielgrzymka, która odbywa się etapami, zakończy się w czerwcu w Łagiewnikach. Kroczymy droga św. Jakuba w Polsce – powiedziała pątniczka.

W niedzielę około godziny 13.00 pielgrzymi dotrą do kościoła św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie. Tam zaplanowano wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego, która zakończą trzeci etap dwudniowego pielgrzymowania. Kolejny etap pielgrzymki odbędzie się w dniach 27-28 lutego ze Skaryszewa, przez Mirzec do Bodzentyna u podnóża Gór Świętokrzyskich.

Kościół w Skaryszewie znajduje się przy średniowiecznej drodze św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago), czyli szlaku pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła do którego od wieków wędrowali pobożni patnicy. Podążają oni samotnie lub w małych grupach, głównie pieszo. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba (stała się symbolem pielgrzymów) i żółtymi strzałkami. Szlak istnieje od ponad tysiąca lat i jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok dróg do Rzymu i Jerozolimy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter