2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża w kwarantannie

Ocena: 0
1003

Nawiedzenie parafii przez kopię obrazu Matki Bożej Jasnogorskiej zostało przerwane. To drugi taki przypadek w historii.

fot. arch. Archidiecezji Poznańskiej

– W połowie marca, z powodu pandemii peregrynacja musiała zostać zawieszona – wyjaśnia ks. Krystian Sammler, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Poznańskiej. Obraz zdążył nawiedzić 250 parafii, w tym Zakłady Karne we Wronkach i w Rawiczu. Brany był pod uwagę jego powrót na Jasną Górę. – Jednak w uzgodnieniu z ojcami paulinami zapadła decyzja, że może zostać w naszej diecezji – dodaje z satysfakcją ks. Sammler.

Na miejsce „kwarantanny” cudownego wizerunku wybrany został klasztor klauzurowy sióstr klarysek od wieczystej adoracji w Pniewach, gdzie obraz przybył 13 marca. Według harmonogramu miał przebywać u sióstr klarysek od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy. Umieszczony został w kaplicy, gdzie codziennie odbywa się dwudziestoczterogodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

 


JAK ARKA PRZYMIERZA

– Cieszymy się z obecności Matki Bożej. Czujemy się zaszczycone. W tym obrazie jest rzeczywista obecność Matki Bożej. Niejedna z sióstr chodziła w pielgrzymce pieszej na Jasną Górę, a teraz Matka Boża przychodzi do nas – mówi s. Agnieszka, przełożona zgromadzenia. Mniszki dzień i noc modlą się w powierzanych im intencjach, w tym o ustanie pandemii koronawirusa. Intencje napływają drogą mailową, także osoby z okolicy przychodzą, prosząc o modlitwę. – Chcemy służyć innym, czujemy się w tej sytuacji jak matki – zapewnia s. Agnieszka.

Obraz Matki Bożej w „kwarantannie” nawiedził dwukrotnie poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek. – Dziękuję wam z całego serca za gościnę udzieloną Maryi, za to, że jesteście duchowymi strażniczkami wielkiego klejnotu, jaki Bóg powierzył nam w osobie Maryi i w Jej łaskami słynącym wizerunku – mówił do sióstr klarysek w Uroczystość NMP Królowej Polski. Nawiązał do zdarzenia opisanego w Drugiej Księdze Samuela, kiedy to arka przymierza została zatrzymana na trzy miesiące w domu Obed-Edoma.

– Niech Matka Boża chroni nas przed wirusem niosącym groźną chorobę, ale jeszcze bardziej przed wirusami duchowymi: nieczystości, niewiary, pychy – mówił bp Balcerek. Wyraził nadzieję, że przez trudne doświadczenie epidemii ludzie obudzą się z duchowego letargu i zaczną żyć według Ewangelii. – Na wszystko, co nas spotyka, chciejmy patrzeć z wiarą. Także na to, czego w tej chwili nie rozumiemy i co nam się wydaje niepotrzebne. Uczmy się takiej postawy od Maryi – zachęcał.

– Modlę się o ustanie pandemii i o to, by Matka Boża ruszyła dalej na szlak. Księża pytają o peregrynację, w parafiach trwają przygotowania – tłumaczy bp Balcerek powód swojego przybycia do miejsca „kwarantanny” jasnogórskiego wizerunku.

Peregrynacja w archidiecezji poznańskiej odbywa się pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. W każdej parafii obraz witał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki lub biskupi pomocniczy. – Czas nawiedzenia procentuje, zawiązały się mocniejsze więzi w parafiach. Ludzie obok łask, jakich doznali: nawrócenia, pogodzenia się w rodzinach – czują się umocnieni, jest w nich głód modlitwy i Pana Boga. Poprzez Maryję przyszła siła do przeżywania trudnego czasu pandemii – zauważa ks. Sammler. Podkreśla, że czas ten może sprzyjać odkryciu na nowo maryjności.

Peregrynacja miała zakończyć się w archidiecezji poznańskiej 3 października. Obraz miała wówczas przejąć archidiecezja gnieźnieńska. Niewykluczone, że moment ten nastąpi na początku przyszłego roku. W archidiecezji poznańskiej czeka jeszcze na nawiedzenie 18 dekanatów.

– W naszej parafii peregrynacja zaplanowana była na 8 września. Poprzez dziewięciomiesięczną nowennę przygotowujemy się duchowo. Każdego ósmego dnia miesiąca w parafii odbywa się procesja. Przygotowujemy się też przez 33-dniowe rekolekcje, w których każdy osobiście zawierza się Matce Bożej w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Montforta – mówi ks. Marcin Węcławski, proboszcz parafii Maryi Królowej w Poznaniu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter