23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża patronką Wschowy

Ocena: 0
641

We wschowskim klasztorze franciszkańskim 4 września ogłoszono dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu Matki Bożej patronką miasta Wschowy. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który udzielił święceń diakonatu czterem alumnom.

fot. www.archwwa.pl

„Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów następnie, mocą udzielonych jej przez papieża Franciszka uprawnień, rozważywszy przedstawione sprawy, aby wybór i aprobata odbyły się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza Błogosławioną Maryję Dziewicę z tytułem ze Wschowy patronką u Boga miasta Wschowa, łącznie ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi wynikającymi z rubryk” – to fragment dekretu odczytanego przez ks. kan. Dariusz Ludwikowski tuż przed Mszą świętą.

W liturgię zebranych wprowadził prowincjał zakonu franciszkanów – o. dr Bernard Marciniak, który przypomniał, że za rok odbędzie się koronacja obrazu NMP Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w tutejszym kościele.

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – To historyczna chwila, to historyczna godzina nie tylko dla zakonu franciszkańskiego, dla tego klasztoru, dla miasta Wschowy, ale również dla Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego – podkreślił na wstępie biskup.

– Wyrażam wdzięczność Opatrzności Bożej, wyrażam wdzięczność Bogu w Trójcy Jedynemu, za to, że w swojej miłości i zrządzeniu dzisiaj pozwala nam cieszyć się tą decyzją ogłoszoną już oficjalnie patronatu dla mieszkańców Wschowy. Tutaj od wieków czczona i szanowana jest Matka Boża, która przyjmuje nasze wołania – dodał pasterz diecezji.Radości z decyzji Stolicy Apostolskiej nie kryją wschowscy franciszkanie.

To odniesienie do wielowiekowej tradycji i tej pobożności, jaka tutaj miała miejsce. Ustanowienie patronatu zaczęło się od oddolnej inicjatywy społecznej. Rok temu były zbierane podpisy i wielu mieszkańców i okolic podpisało się pod tym, żeby Maryja nam patronowała. Potem trzeba było prosić od decyzję radę miasta i burmistrza. Następnie pod tym wszystkim podpisywali się trzej proboszczowie parafii i ksiądz biskup, a Stolica Apostolska się do tego przychyliła

– wyjaśnia o. Klaudiusz Michalski, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. św. Józefa.

– Od 2021 roku czwarty dzień września będzie obchodzony we Wschowie, jako uroczystość patronki miasta. Niech nam pomaga żyć i uświęcać się na tej ziemi, abyśmy kiedyś mogli być dobrymi mieszkańcami Królestwa Niebieskiego – dodał.

Podczas Mszy św. bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu czterem alumnom Wyższego Seminarium Duchownego pw. bł. Jana Dunsa Szkota we Wronkach. W dniu 19 marca 2018 roku bp Tadeusz Lityński ustanowił sanktuarium NMP Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie. Wschowa leży w województwie lubuskim, na terenie diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z roku 1136. Ze względu na fakt, że w mieście często przebywali królowie i obradował senat, w XVIII wieku Wschowa zyskała przydomek drugiej, nieoficjalnej stolicy Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter