16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża na Placu Zbawiciela - GALERIA

Ocena: 4.86667
833

Na chwilę stanęły tramwaje i zatrzymali się ludzie w kawiarnianym pędzie: oto na Plac Zbawiciela wyszła Matka Boża w swoim cudownym wizerunku jak przed dwudziestu laty niesiona na ramionach swoich wiernych. Wtedy, na placu Piłsudskiego  podczas wspaniałej Mszy Świętej koronował Ją – dziś święty – Jan Paweł II, a szczęśliwy tłum odprowadzał Matkę Bożą szeroką ławą ulicy Marszałkowskiej aż do kościoła.    Przypomniał o tym     tygodnik „idziemy” i specjalny numer parafialnego magazynu „Nasz Zbawiciel” przygotowany przez red.Małgorzatę Dygas.

Fot. Barbara Sulek-Kowalska

Dzisiaj – prócz rodzin i parafian - znowu przyszli licznie studenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej. Na plac wynieśli wizerunek księża, potem przejęli go ojcowie rodzin, a później inżynierowie i profesorowie, także ci, którzy towarzyszyli mu przed dwudziestu laty, wtedy nierzadko jako studenci czy doktoranci. Przyszli całymi rodzinami, z dziećmi i wnukami.  Byli m.in.   Cezariusz Jastrzębski, Przemysław Duda, Karol Kowalski, Tadeusz Kowalski, Zbigniew Żak, Marek Moczulski,

- Jak wyszliśmy z obrazem z kościoła, zaraz jakiś człowiek padł przed Matką Boską na kolana –mówi ministrant Staś Kowalski, na którym ten znak czci   zrobił wielkie wrazenie.

- Extra była ta Msza i procesja –  dodaje jego siostra Marysia Kowalska, którą z najmłodszą w tej rodzinie Gabrysią niosły w orszaku bielanek róże i potem składały je u stóp Matki Bożej.

Procesja była pełnym radości zakończeniem Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Robert Strzemieczny, zaś kazanie poświęcone obecności Matki Bożej i jej znaków w polskiej historii i tradycji wygłosił o. Marek Tomczyk, przeor warszawskiego klasztoru paulinów

- Ta koronacja sprzed dwudziestu lat wpisuje się w ciąg wydarzeń znanych nam z podręczników – przypomniał o ślubach Jana Kazimierza i koronacji  wizerunku Czarnej Madonny na Jasnej Górze, pierwszej poza Watykanem, już w 1717roku  - a my jesteśmy poprzez nasz chrzest wszczepieni w Jej królestwo.

-Maryjo, Matko Zbawiciela do Syna prowadź nas i w trudach życia wspieraj potęgą swoich łask – śpiewali wszyscy pieśń już dobrze znaną i wydawałoby się odwieczną, a przecież  skomponowaną  specjalnie na tamtą  koronację przez profesora Tomasza Kalisza, organistę ze Zbawiciela  - słynie cudami obraz Twój w kościele Zbawiciela. Tu dziękujemy za łask Twych zdrój, hojnie nam ich udzielasz.

W   koncelebrze wzięli udział poprzednio proboszczowie parafii ksiądz Tadeusz Sowa i ksiądz Bronisław Piasecki, ostatni  sekretarz i kapelan Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Dwadzieścia lat temu  to właśnie ksiądz Piasecki przygotował uroczystości na stulecie kościoła Zbawiciela i obecności wizerunku Matki Bożej. Dziś nie ukrywał wzruszenia i radości i przypominał zgromadzonym, aby nigdy nie zwątpili w opiekę Matki Bozej z Kościoła Zbawiciela. Posługując się wymownym przykładem swego nieżyjącego już kolegi księdza Stefana Księżpolskiego mówił: - Chwyćcie się mocno kraty w Jej kaplicy, jak będzie wam ciężko i nie ustawajcie w modlitwie i nadziei. Maryja Matko Zbawiciela, do Syna prowadź nas!

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -