23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marzenie św. Maksymiliana

Ocena: 4.9
2070

Niepokalanów stanie się jednym z Światowych Centrów Modlitwy o Pokój. Powstająca właśnie kaplica adoracji to spełnienie marzenia o. Maksymiliana Marii Kolbego.

fot. materiały prasowe

Dwanaście ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, powstaje na wszystkich kontynentach, aby łańcuchem modlitwy o pokój objąć całą ziemię. Inicjatywę realizuje Communita Regina della Pace. Do tej pory powstało sześć takich miejsc, najnowsze – w Kibeho w Rwandzie – zostało konsekrowane w Boże Ciało. – Oprócz serii 12 kaplic, nawiązujących do wizji z Apokalipsy św. Jana, wykonujemy też inne ołtarze związane z ideą modlitwy o pokój i nazywamy je gwiazdami w orędowniczym płaszczu Maryi. Powstały w wielu miejscach w Polsce, m.in. w katedrze na warszawskiej Pradze – mówi Mariusz Drapikowski, gdański artysta i członek Stowarzyszenia Regina della Pace. Jedną z tych „gwiazd z płaszcza” miała być kaplica w Niepokalanowie. Do czasu.

 

List sprzed lat

– Zadzwonił o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii w Niepokalanowie, i powiedział: „Dostałeś list od św. Maksymiliana” – wspomina Mariusz Drapikowski. – Brzmiało jak żart. Ale głos ojca był wzruszony. „Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu” – czytał przejęty franciszkanin.

List o. Kolbego do o. Floriana Koziury, wysłany z Nagasaki 17 maja 1934 r., z wielką precyzją opisywał to, co pracownia Mariusza i Kamila Drapikowskich stworzyła kilkadziesiąt lat później, zupełnie nie znając marzenia o. Maksymiliana!

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (661), 10 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły