28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Maryjne zawierzenie

Ocena: 3.82
8948

Rekolekcje zawierzenia się Jezusowi za pośrednictwem Maryi w duchu św. Ludwika Grignion de Montforta cieszą się niezwykłą popularnością. Kościoły pełne są wiernych.

Wspólnota Duchowych Niewolników Maryi „Ad Iesum per Mariam” organizuje takie rekolekcje już po raz trzydziesty drugi. Dotychczas w diecezji warszawsko-warszawskiej odbyły się one katedrze św. Floriana na Pradze, w Sanktuarium św. o. Pio na Gocławiu, w parafiach św. Wincentego à Paulo na Targówku, św. Brata Alberta w Wesołej, Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie, św. Kazimierza w Kobyłce. Były też prowadzone w wielu parafiach archidiecezji warszawskiej, w tym kilkakrotnie w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Najbliższe rozpoczną się 18 lutego o godz. 18 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie, przy ul. Zagłoby 37; kolejne – 20 marca w Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu, przy ul. Fieldorfa 1. W maju planowane są w parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie, przy pl. Szembeka.

Rekolekcje trwają 33 dni i przygotowują do złożenia lub odnowienia aktu ofiarowania Panu Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi. Opierają się na „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montforta, którego lektura doprowadziła także Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II – do zawierzenia się Matce Bożej. Świadkiem zawierzenia Maryi jest też Prymas Stefan Wyszyński.

Do zawierzenia może przystąpić każdy, niezależnie czy jest osobą świecką, czy konsekrowaną, czy też kapłanem. Przyjeżdżają ludzie z całego miasta i okolic, ale także z odległych regionów Polski, a nawet z zagranicy. Istotne jest głębokie przygotowanie.

– Raz w tygodniu, w soboty o godz. 18 spotykamy się na wspólnej Eucharystii i rozważaniu, a w ciągu tygodnia indywidualnie przerabiamy program w oparciu o „Traktat” św. Ludwika i przewodnik rekolekcyjny – mówi Anna Kozikowska, z mężem Zbigniewem prowadząca Wspólnotę. W trakcie przygotowań mają miejsce dwa nabożeństwa pokutne: blisko końca przygotowań i bezpośrednio przed złożeniem aktu zawierzenia. Podczas pierwszego nabożeństwa pokutnego odprawiana jest Droga Krzyżowa w oparciu o wizję bł. Katarzyny Emmerich. – Przybliża ona wydarzenia, które miały miejsce w Jerozolimie, słowa Jezusa kierowane do duszy przez mistyków, a potem odpowiedź duszy, którą przekazuje nam św. Ludwik Grignion de Montfort. Wiele osób mówi, że każda kolejna Droga Krzyżowa po tej jest nowym przeżyciem. Doświadczamy wielu łask, w tym łaski skruchy i oczyszczenia serca – podkreśla Anna Kozikowska.

Rekolekcje kończy akt zawierzenia. Jeśli ktoś wchodzi w zawierzenie, to diametralnie zmienia się jakość życia – zauważają osoby praktykujące drogę zawierzenia Maryi. Nie chodzi jednak o życie pozbawione problemów.

– Otrzymujemy wielką orędowniczkę, która pomaga wybierać rozwiązania zgodne z wolą Bożą – wskazuje Anna Kozikowska. – Maryja pomaga nam rozprawić się z naszą pychą, wychowuje do relacji z Jezusem, kieruje ku rozstrzygnięciom Bożym. Kiedy rzeczy się komplikują i nie rozumiem tego, co się dzieje, trudno to wszystko przyjąć – wtedy staram się przeżywać te doświadczenia z Maryją. Staję przy niej i mówię: „Maryjo, ja Tobie to wszystko oddaję, chcę żebyś Ty się tym zaopiekowała, żeby wypełniła się wola Boża, nie moja”. Czasem takie rozstrzygnięcie, jakiego nie mogłabym się spodziewać, następuje w ostatniej chwili. Mój wcześniejszy pomysł okazuje się porażką wobec nowego rozwiązania. Trudne wydarzenia w życiu, kiedy wydaje się, że nie mogą być Bożym planem, okazują się prowadzonymi przez Pana Boga. Kiedy doświadczam takich stanów, serce wyrywa się do Boga w wielkim dziękczynieniu, że wszystko wypływa z Jego miłości – zaznacza pani Anna. – Zawierzenie usuwa lęk, daje ogromną radość, pokój serca i zaufanie, że Maryja poprowadzi nas właściwą drogą.

Aby uczestniczyć w rekolekcjach, należy zarejestrować się poprzez stronę: www.niewolnicyzmilosci.pl. Osoby, które nie mogą przybyć na rekolekcje, mogą otrzymywać materiały drogą pocztową i mailową, by przygotować się do zawierzenia.

Rekolekcje odbywają się także w różnych miastach w Polsce. Osoby, które pragną w swojej parafii przeprowadzić 33-dniowe przygotowania do Aktu ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję według św. Ludwika Marii Grignion de Montforta, mogą kontaktować się z organizatorami pod numerem telefonu: 609 146 445.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter